Американското правителство подсилва способностите си за проследяване и анализ на крипто транзакции с цел борба с рансъмуер атаки, които използват дигитални активи за изнудване на жертвите.
В нов брифинг за пресата, заместник прессекретарят Карин Жан-Пиер каза, че администрацията на Байдън е наясно с рансъмуер атака, насочена към JBS, най-големият производител на месо в света, който има заводи в САЩ, Канада и Австралия.
Жан-Пиер казва, че борбата с рансъмуера е приоритет на Белия дом, като отбелязва, че в усилията си за защита срещу подобни атаки администрацията на Байдън ще натрупа своя набор от инструменти за проследяване на крипто транзакции, свързани с хакове.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Забранени ли са криптовалутите в Индия?
Президентът Байдън вече започна бърз стратегически преглед, за да адресира повишената заплаха от рансъмуер, като този преглед се основава на 4 фактора.
Първият, разпространение на рансъмуер инфраструктура и участници, работещи в тясно сътрудничество с частния сектор.
Второ, изграждане на международна коалиция, която да може да държи под отговорност страните, които прикриват изнудвачите, … [както и] разширяване на анализа на криптовалутите за намиране и преследване на престъпни сделки; и преглед на политиките на USG относно рансъмуера.
ФБР свързва хака на JBS с базираната в Русия група, известна като REvil или Sodinokibi, която също е замесена в предишни малуер атаки срещу производителя на компютри Acer, доставчика на Apple Quanta Computer и обмена на валути Travelex.
Белият дом се ангажира директно с руското правителство по този въпрос и предава съобщението, че отговорните държави не прикриват рансъумер престъпници.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.