Централната банка на Индия поясни в понеделник, че стара заповед, забраняваща на финансовите институции да подкрепят транзакции с криптовалута, бе отменена от най-големия съд в страната през 2020 г., което позволява на инвеститорите да си въздъхнат с облекчение.
В нова бележка регулаторът заяви, че банките не трябва да цитират циркулярното писмо от 2018 г. като причина за забрана на търговията с дигитални валути, както е било „отменено от Върховния съд на Хон’бле“ миналата година.
„Циркулярното писмо вече не е валидно от датата на решението на Върховния съд и следователно не може да бъде цитирано или да бъде цитирано от него„, се посочва в бележката.
Последната заповед, адресирана до всички търговски и кооперативни банки, последва съобщенията на местните медии, че някои финансови фирми, включително най-големите банки в страната, са посъветвали инвеститорите да не се занимават с дигитални валути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сривът на Биткойн е ‘страхотна новина’, според Робърт Кийосаки
„Удивително е да видиш как RBI изяснява и помага за разрешаването на несигурността около крипто в Индия„, каза Нишал Шети, основател и главен изпълнителен директор на индийската крипто борса WazirX, в туит.
Има над [15 милиона индийци] в крипто. Тази новина донесе радост и увереност на всички в сектора.
И все пак, заповедта на RBI указва на институциите да продължат да извършват процедури за надлежна проверка, преди да предоставят услуги.
„Това е положителна новина за цялата криптоиндустрия – бизнеси, заинтересовани страни и инвеститори“, каза Авинаш Шекхар, един от изпълнителните директори на крипто борсата ZebPay.
Инвестирането в крипто винаги е било 100% законно в Индия и новото писмо на RBI ясно потвърждава правото да се прави бизнес с крипто фирми.
Той добави, че комуникацията на RBI относно надлежната грижа е добре дошъл ход, който може да укрепи връзката с банковите партньори и партньорите за плащания и да направи крипто инвестициите достъпни за повече индийски инвеститори.
Криптоиндустрията в Индия все още очаква по-нататъшни насоки от правителството под формата на нов закон, който, както се съобщава, се занимава с криминално притежание, издаване и копаене на криптовалута.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.