През последното тримесечие на 2023 г. темпът на икономическа експанзия в САЩ се забави, но забавянето беше по-слабо изразено от очакваното, което подчертава трайната устойчивост на икономиката.
Според доклада на Министерството на търговията от четвъртък брутният вътрешен продукт (БВП) на Съединените щати – всеобхватен показател за икономическото благосъстояние – е нараснал с 3.3% на годишна база през последното тримесечие на годината.
Макар и да отбеляза намаление в сравнение с ръста от 4.9% през предходното тримесечие, той се изравни с данните за растежа преди пандемията и надхвърли прогнозираните от икономистите 2%. Това забавяне се дължеше на стабилните потребителски разходи и увеличените държавни разходи.
В стремежа си да ограничи инфлацията Федералният резерв активно работи за ограничаване на икономическата активност. От март 2022 г. насам Фед повиши лихвените проценти до 22-годишен връх и ги запази на това равнище. Въпреки първоначалните очаквания за икономически спад и потенциални съкращения поради по-високите разходи по заемите, Фед изглежда постига това, което нарича „меко приземяване„.
Въпреки повишаването на лихвените проценти наемането на служители остава силно, а безработицата се задържа близо до 50-годишно дъно. Макар че икономическият растеж се забави, потребителите продължават да харчат, а икономиката на САЩ се справи с повишаването на лихвените проценти, като фондовите пазари достигнаха рекордни стойности.
След пандемичното спиране на работа потребителските нагласи неизменно отразяват песимизъм по отношение на икономиката. Въпреки това последните признаци, като например месечният индекс на потребителските нагласи на Мичиганския университет, който се повиши с 9.1 пункта до 78.8 пункта, което е най-значителното месечно увеличение от 2005 г. насам, предполагат потенциално подобрение.
Джоан Хсу, директор на отдел „Проучвания“ в Мичиганския университет, отдава това повишение на потребителското доверие в убеждението, че инфлацията е излязла от релси, и на очакванията за повишаване на доходите.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.