В Световния ден на околната среда генералният секретар на ООН Антонио Гутериш осъди индустрията за изкопаеми горива, определяйки я като основен фактор за климатичния хаос, докато тя жъне рекордни печалби и се възползва от огромни субсидии, финансирани от данъкоплатците.
В речта си Гутериш обрисува мрачна картина на бъдещето, приписвайки на петролния и газовия сектор потенциални изчезвания на видове растения и животни. Той призова рекламодателите да прекъснат връзките си с този отрасъл и апелира за забрана на рекламите на нефт и газ, въпреки че подобни забрани едва ли ще възпрат използването на тези продукти.
Речта му беше една от многото скорошни атаки от страна на официални лица, критикуващи петролната и газовата индустрия на фона на бавния преход към нисковъглеродна енергия, въпреки съобщенията за рекордно развитие в тази област.
По-рано представителите на Демократическата партия призоваха Министерството на правосъдието в САЩ да разследва „Голямата петролна индустрия“ за предполагаем заговор с ОПЕК за поддържане на високи цени на горивата и за това, че не прехвърля печалбите на потребителите. Те заявиха, че потребителите заслужават да знаят дали петролните компании манипулират пазарите в тяхна вреда.
По време на пандемичните спирания през 2020 г. петролните компании намалиха производството в отговор на рязкото спадане на международните цени – ход, типичен за всяка индустрия, изправена пред свръхпредлагане и спад в търсенето. Въпреки това законодателите и Гутериш се отнасят към петролната и газовата промишленост по уникален начин, като целят да окажат натиск върху нея да спре дейността си.
По ирония на съдбата наказанието на индустрията може да доведе до още по-високи цени на горивата, тъй като производителите ще намалят производството, за да компенсират потенциалните санкции.
Призивите за забрана на рекламата на нефт и газ, като например тези в Канада, не получиха голяма подкрепа. Някои канадски депутати разкритикуваха предложението, като подчертаха необходимостта от практически решения, а не от поляризиращи действия. По подобен начин идеята за налагане на данък върху неочакваните печалби на петролната индустрия, предназначен за финансиране на щетите, нанесени на климата, се сблъсква с предизвикателства. Например данъкът върху неочакваните печалби в Обединеното кралство доведе до намаляване на инвестициите и намаляване на местното производство, което подчертава контрапродуктивния характер на подобни мерки.
Поддръжниците на намаляването на добива на нефт и газ трябва да съгласуват позицията си с потенциалните последици, като например задълбочаване на настоящата криза с разходите за живот. Без балансиран подход усилията за ограничаване на производството на изкопаеми горива могат да доведат до непредвидени и тежки икономически последици.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.