Комисар от американската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) изрази загриженост относно възможността САЩ да изостанат от Европейския съюз (ЕС) и Обединеното кралство (OK) по отношение на разработването на ясни правила за криптовалутната индустрия.
В неотдавнашен доклад на „Financial Times“ Хестър Пиърс предположи, че регулаторните рамки, създадени в Брюксел и Лондон, биха могли да послужат като ценна референция за американските законодатели.
Пиърс смята, че САЩ допускат съществена грешка, като не възприемат подхода на Обединеното кралство и ЕС за прилагане на традиционните финансови правила към крипто сектора.
Както заяви Пиърс в интервю за The Financial Times:
[Подходът на Обединеното кралство] е подход, от който можем да се поучим; MiCA (Markets in Crypto Assets Regulation) може да послужи като модел. Като нямаме регулаторна рамка, ние възпрепятстваме напредъка си.
MiCA се отнася до регламентите на ЕС, уреждащи издаването и предоставянето на услуги, свързани с криптоактиви и стабилни монети. Financial Times съобщи, че се очаква MiCA да бъде приложен през следващата година.
Комисарят твърди още, че репресиите на САЩ срещу известни крипто компании като Coinbase, вместо да установят прозрачни насоки, карат тези компании да се преместят в други юрисдикции, които вече са установили последователни правила.
Пиърс подчерта:
Повтарящият се въпрос е какво ще стане, ако компаниите решат да се преместят другаде? Отговорът е, че ако имахме ефективен регулаторен режим, компаниите щяха да бъдат привлечени към нас.
През март Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) изпрати на Coinbase „Wells notice“, в което предупреди компанията за предстоящо решение, препоръчващо предприемане на действия за принудително изпълнение за предполагаеми нарушения на законите за ценните книжа.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.