Голяма инвестиционна банка неотдавна понесе значителна финансова санкция за това, че не е извършила адекватен мониторинг на търговските дейности, които са включвали случаи, предполагащи потенциална манипулация на пазара.
Органът за регулиране на финансовата индустрия (FINRA), чрез своя отдел за правоприлагане, разкри, че между февруари 2009 г. и април 2023 г. Goldman Sachs е пропуснала да включи варанти, права, дялове и някои извънборсови (OTC) капиталови ценни книжа в девет доклада за наблюдение, целящи да идентифицират потенциални случаи на манипулативна търговия за собствена сметка и за клиенти.
Този пропуск е продължил за период от време, вариращ от приблизително 2 до повече от 12 години.
По-конкретно, FINRA отбеляза, че Goldman не са разкрили варантите от октомври 2010 г. до март 2021 г. и правата и дяловете от октомври 2010 г. до април 2022 г. в доклад за наблюдение, предназначен да сигнализира за потенциални измиващи сделки.
Освен това банковият гигант е пренебрегнал включването на варанти, права, дялове и определени извънборсови дялови ценни книжа в докладите си за наблюдение от февруари 2009 г. до април 2018 г., което би могло да подчертае потенциални случаи на маркиране на отварянето и маркиране на затварянето – техника за манипулиране на пазара, предназначена да повлияе на цените на активите в началото или в края на търговската сесия.
Тези пропуски в отчитането са довели до това, че Goldman Sachs не е могла да извърши надзорни проверки за потенциални случаи на пазарна манипулация, което е засегнало приблизително 5,000 сигнала за потенциално манипулативна търговска дейност с посочените ценни книжа от февруари 2009 г. до средата на април 2023 г., според оценките на FINRA.
В отговор на тези пропуски Goldman се съгласи на порицание и глоба в размер на $512,500, без да признава или отрича констатациите на FINRA. Освен това банката приложи коригиращи мерки и включи пропуснатите преди това подробности за търговията в деветте доклада за наблюдение от април 2023 г.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.