Федералният резерв, ръководен от Джером Пауъл, намекна за потенциални три намаления на лихвените проценти през тази година.
Въпреки повишението на годишния темп на индекса на разходите за лично потребление през февруари икономистът Питър Шиф предупреди, че позицията на централната банка може да е погрешна.
В изявление в X (бивш Twitter) Шиф посочи, че покачването на златото над $2,200 за тройунция подсказва противоположна посока на твърденията на Фед за приближаване на инфлацията до целта от 2%. Той наблегна на надеждността на пазара спрямо оценките на Фед, като предположи, че ако централната банка наистина зависеше от данните, ескалиращите цени на златото биха го подтикнали да обмисли повишаване на лихвените проценти.
Шиф обърна внимание на значителното увеличение на личните разходи с 0.8% на месечна база през февруари, което надхвърли ръста на личните доходи с 0.3%. Той твърди, че месечното повишение на разходите за лично потребление с 0.3% не отразява точно влиянието на инфлацията върху цените.
Освен това Шиф посочи стоковия индекс CRB, който се е повишил с 12% през тази година и потенциално може да достигне ръст от до 50% до края на 2024 г. Той постави под съмнение съвместимостта на толкова значителен ръст на цените на суровините с идеята за по-ниска инфлация и намаляващ индекс на потребителските цени.
В друго свое изказване Шиф предположи, че очакваното понижение на лихвените проценти от страна на Фед може да бъде запомнено като значителна политическа грешка, като повтори опасенията, изразени от бившия председател на Фед Артър Бърнс. Той разкритикува разхлабената парична политика на Фед, като наблегна на потенциалните последици от планираното намаляване на лихвените проценти.
Забележките на Шиф се появиха докато лихвения процент по федералните фондове в момента е на 22-годишен връх от 5.25%-.50%. Той предупреди за задаваща се криза, надхвърляща мащабите на световната финансова криза от 2008 г., подхранвана от балона на жилищния пазар и последвалите фалити на високорискови кредити.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.