НАЧАЛО Блокчейн

САЩ заемат водеща позиция по заявления за блокчейн патенти

21.09.2020 17:20 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ заемат водеща позиция по заявления за блокчейн патенти

Въпреки че китайската фирма Alibaba подава най-много патенти до момента тази година, Съединените щати все още заемат водеща позиция като страната с най-много блокчейн патенти, се казва в доклад от 17-ти септември на консултантската компания за интелектуална собственост KISSPatent.

IBM и Alibaba притежават най-много блокчейн патенти. Alibaba е подала повече от 200 патента, докато IBM е подала малко над 100. Но други базирани в САЩ компании като Bank of America и Mastercard също са подали няколко заявки за патенти. Oбщият брой заявки в САЩ за първата половина на 2020 г. са повече, отколкото за цялата 2019 г.

САЩ имат 2112 патента, следвани от Каймановите острови с 350 заявки и Канада с 118. Останалите шест са Япония със 108, Южна Корея с 87 и Китай със 77 патента. Каймановите острови са на второ място, тъй като дъщерните дружества на Alibaba със седалище в Британската отвъдморска територия подават тези заявления.

Въпреки че китайските компании често са представени в различни топ 10 списъци с блокчейн патенти, не всички компании работят само върху блокчейн. KISSPatent казва, че тези компании имат блокчейн приложения като част от своето технологично портфолио. Причината, поради която Китай подава толкова много патенти, се казва в доклада, е да се избегнат някои търговски санкции в чужбина. 

Те се научиха от примера на компанията Xiaomi, ‘китайския Apple’, която бе блокирана да продава смартфоните си извън Китай – защото шведският Ericsson притежава толкова много патенти.

Най-популярната категория патентни заявки, представляващи половината от всички патенти, са финтех приложенията. Те включват приложения, използващи криптовалути и такива, поддържащи съхранението или обмена на криптовалути. 

Други популярни категории са патентите за децентрализирани бизнес платформи, решения, внедрени през блокчейн, бизнес услуги с финансов компонент и здравеопазване и традиционни банкови услуги на блокчейн.

Много играчи в бранша изразиха загриженост относно патентното ‘тролване‘, така че Square помогна за стартирането на Cryptocurrency Open Patent Alliance. Групата иска да демократизира достъпа до иновативни технологии.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Блокчейн Новини

Децентрализиранта борса ShibaSwap премина през голяма актуализация

ShibaSwap, децентрализираният обмен в рамките на екосистемата Shiba Inu, значително се модернизира, като премина към блокчейна Shibarium.

18.05.2024 23:00 2 мин. четене

Ето кои са най-бързите крипто мрежи в света

В света на блокчейн скоростта е от значение. Колкото по-бързо мрежата може да обработва транзакции, толкова по-ефективна е тя.

18.05.2024 17:30 2 мин. четене

Чарлз Хоскинсън отново разпали общността на Cardano

Неотдавнашното съобщение на Чарлз Хоскинсън, заявявайки, че „Genesis идва“ предизвика вълнение в криптовалутната общност, намеквайки за предстоящото пускане на протокола Ouroboros Genesis за Cardano.

18.05.2024 0:00 2 мин. четене

Solana задмина Етериум и Polygon по скорост на транзакциите

В неотдавнашен доклад на CoinGecko се подчерта доминацията на Solana като най-бързия основен блокчейн. Със средна скорост от 1,504 транзакции в секунда (TPS), Solana превъзхожда Етериум 46 пъти и е над пет пъти по-бърза от Polygon, водещото решение за мащабиране на Етериум.

17.05.2024 17:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.