Санкциите на Запада срещу Русия не само са намалили приходите на Москва от петрол, но и са довели до по-тясно сътрудничество между страните от групата БРИКС, според изявленията на някои лидери от индустрията, направени на важна енергийна конференция в Азия.
След нахлуването на Русия в Украйна миналата година санкциите, наложени от Групата на седемте (Г-7) и други западни държави, поставиха таван на руските енергийни приходи, което предизвика значителна промяна в световния енергиен пейзаж.
Ръсел Харди, главен изпълнителен директор на Vitol, най-големият независим търговец на петрол в света, коментира въздействието на тези санкции на Азиатско-тихоокеанската петролна конференция (APPEC), проведена в Сингапур.
Той заяви:
Западните санкции срещу Русия са ефективни за намаляване на приходите им. От друга страна, тези санкции насърчават по-силните връзки между държавите от БРИКС, което считам за отрицателен аспект.
По време на неотдавнашната среща на върха в Йоханесбург БРИКС разшири членския си състав, като покани Иран, Аржентина, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Етиопия и Египет.
В отговор на санкциите Индия и Китай значително увеличиха вноса си на руски петрол, като предпочитат да използват за плащане валути, различни от щатския долар. Този ход е в съответствие с целта на групата БРИКС да оспори господстващото положение на щатския долар, като Китай е особено нетърпелив да насърчи използването на своя юан.
Ферейдун Фешараки, председател на енергийната консултантска компания FGE, обсъди идеята за БРИКС като контрасила на Г-7 или Г-20, като заяви:
Всички са разочаровани от санкциите на американското правителство и Министерството на финансите на САЩ. Хората проучват начини за създаване на противовес. БРИКС е потенциален кандидат.
Той обаче призна, че разширената група БРИКС няма да замени щатския долар, особено като се има предвид, че валутите на Саудитска Арабия и ОАЕ са обвързани с долара.
Високопоставен служител на Министерството на финансите на САЩ, участващ в конференцията, потвърди, че ценовият таван на Г-7 за руския петрол ефективно ограничава приходите на Русия и доставките на петрол. Пазарните данни сочат, че по-голямата част от руския износ на суров петрол и горива от балтийските и черноморските региони се продава над горната граница от $60.
Ерик ван Ностранд, изпълняващ длъжността помощник-секретар по икономическата политика в Министерството на финансите на САЩ, заяви:
През изминалата година постигнахме значителен напредък в това отношение. Нашата цел е да извлечем природните ресурси на Русия, като същевременно сведем до минимум приходите на президента Владимир Путин.
Източник: Reuters
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.