Компанията за ценни книжа на Samsung и други традиционни брокерски къщи планират да стартират крипто борса през следващата година.
Според доклад на NewsPim от 22 август седем южнокорейски компании за ценни книжа в рамките на Корейската асоциация за финансови инвестиции планират да открият компания за виртуални активи.
Тези компании са започнали да получават лицензи от финансовите органи през втората половина на 2022 г. и планират да създадат компания за виртуални валути през първата половина на следващата година.
Южнокорейският мултинационален гигант Samsung участва в създаването на борсата чрез Samsung Securities. Mirae Asset Securities, най-голямата южнокорейска компания за инвестиционно банкиране и брокерски услуги, също участва в усилията.
Изглежда, че тези компании работят и по свои индивидуални цели, свързани с криптовалутите. Ръководената от групата борса „търси не само бизнес модели, но и независими бизнеси за всяка компания за ценни книжа“, казва NewsPim.
Съобщава се, че Samsung Securities провежда проучване, което да ѝ помогне да реши как да навлезе в блокчейн бизнеса чрез т.нар. секюрити токени (ценни книжа под формата на токени). Миналата година Samsung се опита да наеме служители, които да разработят и управляват платформа за секюрити токени, но не успя да го направи.
Междувременно Mirae Asset Securities планира да се занимава с различни дигитални активи, включително Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и NFT.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) бележи ръст в дългите позиции
В доклада на NewsPim не се посочват други участници в усилията за групова борса. Корейската асоциация за финансови инвестиции има 59 членове, които се считат за дружества за ценни книжа, като вероятно всяко от тях би могло да участва.
NewsPim отбелязва, че тези компании може да са били мотивирани от облекчаването на регулациите за криптовалутите при правителството на Юн Сок-йол, което започна през май. Комисията за финансови услуги на Южна Корея планира да придвижи напред рамков закон за дигиталните активи, който може да създаде по-отворена индустрия.
Въпреки това очевидно смекчаване на ограниченията, южнокорейските власти се насочиха към няколко крипто борси заради неправомерни действия. Миналата седмица страната предприе действия срещу 16 нерегистрирани борси.
През последните месеци властите преследваха и Terraform Labs – южнокорейската компания, която стои зад сринатата стабилна монета на Terra.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.