След скандалния срив на стабилната монета TerraUSD (UST) и криптовалутата Terra (LUNA) на Terraform Labs, разследването на компанията от страна на южнокорейската прокуратура се засилва, като властите издават заповед, която не позволява на ключовите дизайнери на Terra да напускат страната.
Действително, Съвместният екип за разследване на престъпления, свързани с финансови средства и ценни книжа, към Южната районна прокуратура на Сеул наскоро наложи забрана за напускане на страната на „г-н А.“ в рамките на своето разследване, съобщи южнокорейската медия JBTC на 20 юни.
Според доклада „г-н А“ е казал по-рано на медията, че е разговарял с До Куон, главния изпълнителен директор на Terraform Labs, за когото се твърди, че му е казал, че е „спечелил достатъчно пари, за да си купи остров„. Г-н А също така е казал на репортерите, че Куон тайно е продавал криптовалутата на институции, за да може да събере големи суми пари.
В рамките на разследването прокурорите се интересуват дали събраните по този начин средства са били използвани за изкуствено повишаване на цената на монетата. Освен това в доклада се посочва, че действията на прокуратурата повишават възможността за започване на принудително разследване, което ще включва заповеди за претърсване и изземване, както и призоваване на ключови служители.
Междувременно ново проучване посочи, че сривът на Terra може да е бил вътрешна работа, тъй като портфейлът, идентифициран като „атакуващ“ поради генериране на транзакция, която е предизвикала срива, всъщност е бил поддържан от Terraform Labs.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Не се притеснявайте за инвестицията ви в Биткойн, съветва президентът на Салвадор
На всичкото отгоре Terraform Labs е обвинена в изпирането на $4.8 милиона чрез южнокорейска фиктивна компания в сложна схема, включваща „консултантска фирма за блокчейн К„, базирана в Сеул.
В края на май бе съобщено, че сривът е подтикнал и южнокорейските власти да сформират комитет, който да се съсредоточи върху строгата регулация и надзор на криптоиндустрията до одобряването на Рамковия закон за дигиталните активи и стартирането на правителствена агенция.
Руски работник, занимаващ се с добив на диаманти, е осъден на седем години затвор с максимална сигурност за предполагаемо предоставяне на финансова подкрепа на въоръжените сили на Украйна чрез транзакции с криптовалута.
Според компанията за блокчейн сигурност Scam Sniffer крипто инвеститорите все по-често стават обект на атаки със зловреден софтуер в Telegram.
Базираната в САЩ адвокатска кантора Burwick Law, известна с фокуса си върху защитата на потребителите на дигитални технологии, обяви правни действия срещу PumpFun – спорна платформа, свързана с пускането на меме монети.
Стабилните монети, които някога се смятаха за надежден актив на крипто пазара, се превърнаха в най-използваната валута за незаконни дейности, като през 2024 г. представляват 63% от всички криминални транзакции, според доклад на Chainalysis за крипто престъпността.