В публикация, озаглавена "FTX Pre-Mortem Overview", 30-годишният предприемач сподели, че комбинация от няколко фактора е причинила срива на управляваната от него криптоборса.
Според него факторите са лошото управление на Alameda Research, мечия пазар на криптовалутите и умишления ход на главния изпълнителен директор на Binance – Чанпен Джао.
Банкман-Фрийд заяви, че според него Alameda е успяла да се задържи въпреки поредицата от сривове на криптопазара, но не и след като Джао туитна, че Binance ще продаде FTT (родния токен на FTX) на стойност $580 милиона.
Той заяви:
Тогава дойде съдбовният туит на Чанпен Джао, след изключително ефективна PR кампания срещу FTX…
Сривът през ноември беше целенасочена атака срещу активите, държани от Alameda, а не широко пазарно движение.
Младият предприемач отбеляза, че публикацията е посветена на неплатежоспособността на FTX International и че не става дума за FTX US, защото американското подразделение на компанията е напълно платежоспособно и винаги е било.
Той добави, че когато е предал FTX US на сегашният изпълнителен директор на FTX, Джон Рей III и екипа отговарящ за процедурата по несъстоятелност, американското дружество е имало около $350 милиона нетни парични средства в наличност извън балансите на клиентите. Също така отбеляза, че средтвата на FTX US и клиентите на компанията са били отделени от FTX International.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн скочи до $21,000 – Ark Invest предвижда голямо движение
Банкман-Фрийд смята за нелепо, че потребителите на FTX US все още не са обезщетени и не са получили обратно средствата си, публикувайки състоянието на баланса на американското подразделение към момента, в което той е предал компанията на Рей III.
Към момента Банкман-Фрийд е под домашен арест след повдигнатите осем обвинения миналия месец, за които той отрича да е виновен. Също така той заяви, че е готов личните му активи да бъдат използвани за разплащане с клиентите.
Той добави:
Не съм откраднал средства и със сигурност не съм укрил милиарди. Почти всичките ми активи бяха и все още са използваеми за обезпечаване на клиентите на FTX. Например предложих да предоставя почти всичките си лични акции в Robinhood на клиентите…
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.