Според блокчейн репортера Колин Ву в приложението за съобщения Telegram се наблюдава ръст на измамите, насочени към екосистемата на Toncoin (TON).
Фирмата за блокчейн сигурност SlowMist съобщи, че в екосистемата на TON се разпространяват фишинг атаки чрез Telegram. Тези атаки включват разпространяване на фишинг линкове или ботове в групи, като често се използват фалшиви airdrop събития, за да се компрометират портфейлите на потребителите на TON.
Особено уязвими са тези, които използват анонимни номера в Telegram, тъй като загубата им може да означава загуба на достъп до съответните им акаунти в Telegram, освен ако не са въведени допълнителни мерки за сигурност.
В допълнение към фишинг измамите, фирмата за киберсигурност Kaspersky е идентифицирала пирамидална схема с фокус върху Toncoin, която се управлява в Telegram. Измамниците примамват потребителите с обещания за значителни печалби чрез „суперсекретен бот“ и препращащи връзки.
Схемата насърчава участниците да инвестират пари, да купуват, да канят приятели и да печелят комисиони от нови инвестиции. Тази класическа пирамидална схема е активна поне от ноември 2023 г., като е насочена към потребители както в Русия, така и в международен план.
Измамниците твърдят, че участниците могат да печелят по два начина: фиксирано плащане от 25 TON за всеки приятел,.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.