Крипто Хакерите може би ще имат доходоносна година през 2024 г., която може да надмине постиженията им от 2023 г.
През първото тримесечие на 2024 г. хакери са откраднали дигитални активи на стойност $542.7 милиона, което бележи 42% увеличение в сравнение със същия период на 2023 г.
Основната причина за този скок е непрекъснатата еволюция на стратегиите за хакерските атаки, насочени към по-прости уязвимости, според Мриганка Патнаик, съосновател и главен изпълнителен директор на платформата за крипторискове и разузнаване Merkle Science.
Фишинг атаките, при които хакерите имат за цел да откраднат чувствителна информация, като например частни ключове на крипто портфейли, стават все по-често срещани. Някои фишинг тактики, известни като измами с отравяне на адреси, подмамват инвеститорите да изпращат средства на фиктивни адреси, които приличат на легитимни адреси, с които са взаимодействали преди.
Въпреки че някога смарт договорите бяха основната цел на хакерите, по-усъвършенстваните инструменти и практики за сигурност ги направиха по-малко уязвими. Според доклада HackHub 2024 на Merkle Science, загубите от уязвимости в смарт договорите са намалели с 92% до $179 милиона през 2023 г., в сравнение със зашеметяващите $2.6 милиарда през 2022 г.
Намаляването на експлойтите на смарт договори се дължи на подобрените инструменти за сигурност, които идентифицират и отстраняват уязвимостите, преди да могат да бъдат експлоатирани, както и на това, че хакерите търсят по-лесни цели, които изискват по-малко технически познания, като например кражбата на частни ключове.
Значителното поскъпване на цените на криптовалутите от началото на годината направи крипто пространството по-примамливо за хакерите. По данни на CoinMarketCap общата пазарна капитализация на всички криптовалути се е повишила с 54% от началото на годината (YTD).
Само през май 2024 г. дигитални активи на стойност над $574 милиона са били загубени в 30 отделни крипто хака, което представлява 666% увеличение спрямо предходния месец, според публикация от 1 юни от PeckShield на X.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.