Цените на петрола достигнаха четириседмичен връх в сряда, водени от очакванията, че големите производители ще удължат съкращенията на добива на предстоящата си среща в неделя, и от очакваното нарастване на потреблението на горива с началото на летния сезон на търсене.
Фючърсите на петрола сорт „Brent“ с доставка през юли се повишиха с 62 цента, или 0.7%, до $84.84 за барел 14:00 ч. (българско време), след като достигнаха връх от $85.02, най-високата стойност от 1 май насам.
По подобен начин фючърсите на американския сорт „West Texas Intermediate“ (WTI) за юли поскъпнаха с 62 цента, или 0.8%, до $80.45 за барел, след като достигнаха връх от $80.62, също най-високата стойност от 1 май. И двата бенчмарка се повишиха с над 1% във вторник.
Търговци и анализатори прогнозират, че групата ОПЕК+, която включва Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзници като Русия, ще запази доброволното съкращаване на производството с приблизително 2.2 милиона барела дневно.
Анализаторът на RBC Capital Хелима Крофт заяви:
На този етап не виждаме апетит за добавяне на още барели на пазара и предизвикване на ново движение на цените в посока надолу.
Тя отбеляза, че сегашното равнище на цените вече кара някои производители да поемат допълнителни дългове и да отлагат важни проекти.
Началото на лятото в северното полукълбо, когато търсенето на пътни и авиационни горива достига своя връх, също подкрепя цените.
Освен това инвеститорите са съсредоточени върху петъчния доклад за основния ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE) в САЩ за април. Очаква се този доклад – предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията – да остане стабилен на месечна база, което може да повлияе на очакванията за намаляване на лихвените проценти и да окаже влияние върху цените на петрола. Политиците са предпазливи по отношение на устойчивата инфлация, което влияе върху сроковете за корекции на лихвените проценти.
Grayscale Investments обяви, че конфиденциално е подала проект на заявление за регистрация по формуляр S-1 в САЩ.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.