Наскоро Русия, член на БРИКС, предприе решителни действия на валутните пазари, като извърши значителни валутни транзакции.
Във вторник Централната банка на Русия предприе значителни операции на вътрешния пазар. Това включваше обмен на валута в рамките на секцията на Московската борса, като търговете възлизаха на 0.8 милиарда рубли. Тези трансакции започнаха на 2 ноември 2023 г., като обхванаха понеделник и вторник от тази седмица.
Струва си да се отбележи, че банката използва ресурси от Фонда за национално богатство за извършване на операции в рамките на валутния пазар, както съобщава ТАСС. В докладите от същия източник се подчертаваше, че Русия използва инструменти в китайски юани и рубли за обмен на валута.
Целта на руските инициативи за “купуване” и “продаване” е да се поддържат стабилни обеми на търговията с рубли в рамките на валутния пазар. Този стратегически подход е насочен към укрепване на рублата спрямо местните валути, включително валутите на другите страни от БРИКС, особено спрямо щатския долар.
По подобен начин Индия, член на БРИКС, е обвинявана, че активно продава щатски долари на валутния пазар. Според доклади на Reuters Резервната банка на Индия (РБИ) е инструктирала държавна банка да извърши значителни продажби на щатски долари.
Тази директива на РБИ имаше за цел да предотврати по-нататъшния спад на рупията. Забележително е как Индия извърши значителни продажби на щатски долари на валутните пазари, за да стабилизира рупията.
Освен Индия и Китай, и Япония проявиха интерес към смекчаване на възхода на щатския долар. Едновременно с това по-широкият алианс БРИКС полага усилия за намаляване на глобалната зависимост от щатския долар като основна резервна валута.
След неотдавнашните регулаторни сътресения в Binance обемите на търговия в Coinbase отбелязаха значителен ръст. Едновременно с този скок се наблюдаваше и значителен ръст в цената на акциите на компанията.
Налагането на ограничения върху чиповете и санкциите, насочени към китайските компании за изкуствен интелект, нанесоха значителен удар върху напредъка на страната в областта на изкуствения интелект.
Икономиката на Канада се сблъска с неочакван неуспех през третото тримесечие, разкривайки спад на годишна база от 1.1%, както стана ясно от последните данни, което е далеч от рецесия, но показва спъващ се растеж преди предстоящото решение за лихвените проценти.
В разгара на стремежа на алианса БРИКС да се откаже от зависимостта си от щатския долар икономистът Питър Шиф направи забележителна прогноза за бъдещето на валутата.