На фона на продължаващия конфликт, произтичащ от инвазията на Русия в Украйна, значителен брой руснаци, оценени на до един милион, потърсиха убежище в чужбина.
Въпреки това, налице е забележителна промяна, тъй като хиляди сега избират да се завърнат у дома, представлявайки пропагандна полза за президента Владимир Путин и подкрепяйки разкъсаната от война икономика на Русия.
Изправени пред безброй предизвикателства в чужбина, включително трудности при подновяване на разрешителни за пребиваване, навигация при финансови трансфери и ограничени гостоприемни дестинации, много руснаци избират да прекратят самоналоженото си изгнание.
Решението е продиктувано от комбинация от практически съображения и чувство на разочарование от перспективите им в чужбина, както беше подчертано от личности като Алексей, бивш политически консултант от Москва, който се премести в Грузия, за да се занимава с предприемачески начинания след задържането му на антивоенен митинг. Логистичните препятствия и намаляващите финансови ресурси в крайна сметка доведоха до завръщането му в Русия.
Масовото изселване, предизвикано от инвазията през февруари 2022 г., постепенно се забави, като докладите предполагат, че около половината от избягалите първоначално вече са се завърнали. Президентът Путин похвали тази тенденция като утвърждаване на неговата политика, въпреки че основните мотиви на завръщащите се емигранти са по-нюансирани.
Въпреки това тези истории се използват от държавната пропаганда, за да подсилят разказите за враждебността на Запада към Русия. Освен това притокът на завърнали се не само обслужва политически цели, но също така укрепва икономиката на страната в лицето на военновременните санкции. Според оценки на Bloomberg Economics, обратната миграция потенциално е допринесла значително за икономическия растеж на Русия, особено в секторите, ориентирани към потребителите.
Завърналите се, включващи предимно бизнесмени, предприемачи и висококвалифицирани професионалисти, се разглеждат като критичен актив за облекчаване на недостига на работна ръка и стимулиране на икономическата активност.
И все пак предизвикателствата продължават да съществуват за тези, които се връщат, включително несигурни перспективи за работа и обществено напрежение, подхранвани от различни гледни точки относно конфликта. Въпреки трудностите, за мнозина решението да се върнат в Русия е водено от желание за стабилност и познанство сред глобалните катаклизми.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.