Руският премиер заяви, че криптовалутите на руснаците са на стойност милиарди долари, но правителството тепърва ще създаде регулаторна рамка за индустрията.
Руснаците колективно държат повече от 10 трилиона рубли ($130 милиарда) в криптовалути като Биткойн (BTC), заяви руският премиер Михаил Мишустин по време на представянето на годишния доклад на руското правителство в четвъртък.
Министър-председателят не спомена източника на тази цифра, като отбеляза, че сумата се основава на „различни оценки“, заявявайки:
Ние добре знаем, че имаме повече от 10 милиона млади хора, които досега са отворили крипто портфейли, в които са превели значителни суми пари, които надхвърлят 10 трилиона рубли.
Ако е вярно, последните оценки на руските криптовалути, цитирани от Мишустин, са доста близки до руското злато, което според съобщенията възлиза на $140 милиарда към края на март 2022 г. Според оценките на Белия дом, руските златни запаси съставляват около 20% от общите резерви на централната банка.
Не Изпускай: Terra купуват $200 милиона в AVAX токени
Последните данни от руското правителство идват месеци, след като Банката на Русия обяви планове за оценка на размера на местните криптовалути миналата година. Оттогава централната банка оцени само годишните крипто транзакции на Русия на стойност около $5 милиарда. По-рано тази година някои източници също изчислиха, че общите криптовалути на Русия възлизат на $214 милиарда.
Russian Prime Minister Mishustin says Russians have already put around 10 trillion rubles ($130 billion) into cryptocurrency.
I’m not surprised. Many hastily bought bitcoin when it looked like the ruble was gonna tank. Some foreigners are also using it to get money out of Russia. pic.twitter.com/o9R3VQRtP0— Jonny Tickle (@jonnytickle) April 7, 2022
Въпреки че руснаците инвестират все повече в криптовалути, руското правителство донякъде бавно приема ясни правила за регулиране на нарастващия пазар на криптовалути, като различните правителствени структури не успяват да постигнат консенсус за това как да регулират индустрията. В петък руското финансово министерство внесе друга версия на руския законопроект за криптовалута в правителството, след като промени документа в съответствие със забележки от други министерства и регулатори.
Както беше съобщено по-рано, руската централна банка е един от най-големите местни скептици по отношение на криптовалутите, като управителят на Банката на Русия Елвира Набиулина призова държавата да забрани Биткойн по-рано тази година.
На фона на превръщането на Русия в най-санкционираната страна в света, редица глобални официални лица изразиха загриженост относно нарастващия сценарии за потенциала на Русия да използва криптовалути за избягване на санкции.
По-рано тази седмица първият заместник-управител на Банката на Русия Ксения Юдаева твърди, че избягването на санкции с криптовалути в Русия е „практически невъзможно“, особено за големи транзакции. Съобщава се, че централната банка по-рано повтори, че криптовалути като Биткойн са „всъщност финансова пирамида“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Президентът на Салвадор отмени участието си в конференцията ‘Bitcoin 2022’ в Маями
Някои големи ръководители в индустрията на криптовалутите са уверени, че крипто няма полза за руснаците като инструмент за избягване на санкции. Чанпен Джао, основател и главен изпълнителен директор на Binance, най-голямата крипто борса в света по обеми на търговия, заяви в сряда, че руснаците не могат наистина да използват криптовалута, за да избягат от санкции. Това е така, защото крипто транзакциите не са анонимни, каза той:
Повечето транзакции трябва да преминат през централизирана борса, тъй като децентрализираните борси все още нямат достатъчно ликвидност. […] Така че това е погрешно схващане, че Биткойн е анонимен. Анонимната функция на Биткойн е много, много слаба.
Kraken стартира регулирана брокерска услуга за Австралия, насочена към институционални клиенти и потребители с висока нетна стойност с фокус върху крипто деривати.
Неотдавнашен доклад разкри, че съпругата на Джу Су, съосновател на несъществуващия крипто хедж фонд Three Arrows Capital (3AC), е продала луксозно имение в Сингапур за впечатляващата сума от $38.5 милиона, въпреки съдебната заповед за замразяване на активите им след обявяването на компанията в несъстоятелност.
Миналата сряда цените на златото надхвърлиха $2,800 за тройунция, поставяйки нов рекорд, след което претърпяха значителен спад.
Според неотдавнашните коментари на известния икономист Питър Шиф американският долар в момента се намира в несигурна ситуация.