Рафинерията на "Лукойл" в България се ангажира да увеличи почти двойно данъчните си вноски към държавата след предупреждение от българския парламент относно потенциални ограничения на вноса на руски суров петрол по море, както заяви Делян Пеевски, лидер на парламентарната група на ДПС в понеделник.
Това изявление дойде след правителствена среща с депутати, посветена изключително на присъствието на руската петролна компания в България и разрешението за преработка на руски суров петрол.
Понастоящем България притежава изключение от ембаргото на ЕС върху руския петрол до приключването на 2024 г., което българската рафинерия на Лукойл в момента използва.
„Поради заплахата от загуба на освобождаването Лукойл се ангажира да плати данъци в размер на над 500 милиона лева“, разкри Пеевски след извънредното парламентарно заседание.
Преди това правителството предвиждаше данъчната вноска на Лукойл да бъде 135 милиона евро за държавния бюджет. Пеевски обаче разкри, че сега компанията е обещала 250 милиона евро, ако парламентът запази освобождаването от ембаргото на ЕС върху руския петрол.
Въпреки това двете влиятелни парламентарни партии – ГЕРБ и ДПС, настояват за по-значителни вноски. Те се застъпват за това „Лукойл“ да плати общо 750 милиона евро, отчитайки натрупаните месечни вноски, които компанията е длъжна да отделя във Фонда за енергийна сигурност на България.
Българският енергиен данък върху петрола се определя от разликата в цените на суровия петрол тип Брент и руския петрол тип Урал, внасян от рафинерията на Лукойл. Тази такса беше въведена през февруари 2023 г. в отговор на руското нахлуване в Украйна, но официалната нотификация на закона пред Европейската комисия все още не е приключила.
През уикенда ГЕРБ и ДПС поставиха ултиматум за незабавна промяна на закона, която да забрани незабавно вноса на руски суров петрол. Представители на ГЕРБ дори предложиха да се отиде още по-далеч, като се обсъди възможността за поемане на контрола върху рафинерията и национализиране на съоръженията за съхранение на суров петрол на „Лукойл“.
Освен това в понеделник Пеевски заяви, че държавата ще поеме управлението на съоръженията за съхранение.
Правителството е обезпокоено от евентуалното рязко спиране на доставките на руски петрол, което може да се отрази неблагоприятно на работата на рафинерията. България все още не е изградила необходимата инфраструктура за доставка на неруски петрол, а транзитът на петролни танкери през Босфора се забавя с 25 дни.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.