От 1-ви януари миналата година криптовалутите са законни в Русия, но не могат да се използват за закупуване на стоки или услуги.
Русия наскоро прие нов закон за криптовалутите, който макар и да не отговаря на предишната забрана за криптовалути, въпреки това поддържа строги ограничения за използването им като форма на валута.
16 месеца по-късно Москва използва различен подход и ще добави крипто към финансовата си инфраструктура.
Министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров заяви в четвъртък, че Русия „рано или късно“ ще легализира криптовалутите като форма на плащане, което показва, че правителството и централната банка може да са по-близо до решение.
Москва обяви планове за създаване на дигитална валута на централната банка, но доскоро възпираше използването на частни криптовалути.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Какво да очакваме от дискусията „CBDC:Авангарда на финансите“?
Елвира Набиулина, управител на руската централна банка, наскоро каза, че банката не може да приеме инвестиции в криптовалути, които представляват приблизително $5 милиарда годишни транзакции от руснаци и препоръча да се забрани тяхната търговия и копаене.
Според Мантуров обаче правителството и централната банка може да се доближат до разрешаването на спора си.
Преди нахлуването на Русия в Украйна на 24-ти февруари, министерството на финансите предложи законодателни мерки, които са несъвместими с желанието на централната банка за пълна забрана.
На форум Мантуров беше попитан дали вярва, че криптовалутите ще станат легални като форма на плащане.
Мантуров отговори:
„Въпросът е, когато това се случи, как ще се регулира, като се има предвид, че централната банка и правителството работят активно по това.“
„Общият консенсус обаче е, че… рано или късно това ще бъде приложено под някаква форма„, обясни руският държавен служител.
От 2020 г. на руските банки е разрешено да създават борси за криптовалути под надзора на централната банка, а нови дигитални валути могат да се издават, но само под надзора на централната банка.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо Биткойн вероятно ще продължи спада си
Това демонстрира по-практичен подход към криптовалутите и тяхното приемане в Русия в сравнение с това, което някои прогнозираха, че ще бъде почти пълен мораториум върху дейностите с криптовалути в страната.
Москва възнамерява да пусне собствена дигитална рубла, но Кремъл едва напоследък подкрепи използването на частни криптовалути, след като години наред твърдяше, че те могат да бъдат използвани за пране на пари или финансиране на терористи.
Други служители на централната банка заявиха миналата година, че не виждат място за криптовалутите на руския финансов пазар, позовавайки се на заплахи за финансовата стабилност, породени от нарастващия брой криптовалути.
Регулаторен преглед на практиките на Klarna между април 2021 г. и март 2022 г. разкри множество нарушения на ключови правила за борба с прането на пари (AML).
Регулаторната среда, свързана с криптовалутите, продължава да бъде несигурна, като много представители на индустрията, включително главният оперативен директор на Bitwise Мат Хоуган, изразяват загриженост.
Централната банка на Иран (CBI) официално одобри нова регулаторна рамка за крипто индустрия в страната.
В ход, който може да привлече повече инвеститори в криптовалути, Чешката република въведе нов закон, който освобождава Биткойн и други криптовалути от данък върху капиталовите печалби, ако се държат повече от три години.