Русия прие законопроект за разрешаване на използването и търговията с криптовалути, с неочаквана забрана за стабилните монети.
От началото на войната между Русия и Украйна криптовалутите играят значителна роля и от двете страни в конфликта.
Докато Украйна пълни джобовете си с криптовалути за храна, боеприпаси, дрехи и лекарства, Москва успя да спре международните санкции и да започне нова търговия с Биткойн (BTC) с някои африкански страни.
Преди месец заместник-министърът на енергетиката на Кремъл Евгений Грабчак изрази мнение, че би било уместно да се легализира добива на Биткойн в Русия.
Възможността за копаене на Биткойн предлага значително стратегическо предимство за толкова голяма страна, че вече е богата на суровини, особено след като Китай забрани този тип практика.
Законопроект, насочен към регулиране на криптовалутите, наскоро се озова в ръцете на Kommersant, които не си губиха времето и бързо разпространиха новините.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Данъчната служба на Русия предлага употребата на крипто за международни транзакции
Според руската информационна агенция руското министерство на финансите е изготвило законопроект не само за разрешаване на използването на дигитални валути, криптографска система и копаене на Биткойн, но и за забрана на стабилните монети.
Това последно ограничение подчертава още повече внимателния анализ, който се прави в Русия по темата, като се предпочита да се изследва инструментът, преди да се направи използваем.
Ограниченията включват и подробности за това кой може и не може да се регистрира като брокер и/или оператор на платформи за дигитална търговия. За да бъдете признати като търговец на акции, изглежда, че ще бъде въведено минимално изискване от 30 милиона рубли, докато за операторите на платформи за търговия цифрата се повишава до 100 милиона рубли.
В последната си статия за легализацията на криптовалути той коментира:
Според законопроекта дигиталната валута може да се приема „като платежно средство, което не е парична единица на Руската федерация“, както и инвестиция, като във връзка с нея не трябва да има задължен субект.
Следователно Русия може да се превърне в много интересен център за циркулация на Биткойн на нейна територия и в целия свят.
През последните седмици руският президент нареди руският газ, който се доставя в големи количества на европейските страни (40% от нуждите на Италия, повече от 50% от нуждите на Германия и т.н.), да трябва да се плаща ексклузивно в рубли.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Топ трейдър предвижда обрат и възход за Биткойн (BTC)
Новината шокира пазарите, които биха помогнали на чуждестранна валута да се консолидира в международната търговия за сметка на долара и щеше да работи като операция за ограничаване на икономическите санкции срещу Москва.
В рамките на дни Путин коригира това, като заяви, че процесът ще бъде постепенен и само за страни, считани за враждебни в списък, изготвен от Русия.
Определено се вижда, че има апетит към криптовалутите в Русия и явлението не изглежда да е временен балон – поне на пръв поглед.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.