Новият набор от мерки по отношение на развитието на “руските офшорки” ще засегне дигиталните активи, споделя на 1-ви март голямата руска информационна агенция ТАСС.
Съобщава се, че руското министерство на икономическото развитие работи по третия набор от мерки за развитие на т.нар. „Руски офшорки“ – места, където компаниите могат да бъдат освободени от заплащане на данъци или следват облекчени правила, които ще включват специална регулация на дигиталните технологии, активи и доставки.
Според съобщенията, заместник-министърът на икономическото развитие на Русия, Иля Торосов, казва на ТАСС, че специалното регулиране на дигиталните активи обхваща криптовалутите. „Ясно е, че е криптовалута, но засега говорим по-общо. Що се отнася до сроковете за изпълнение на третия набор от мерки, в момента не съм готов да дам отговор.”добави Торосов.
В края на февруари, руският президент Владимир Путин нареди на правителството да приложи регулацията, свързана с крипто, до 1-ви юли 2019 г. Инструкциите изискват законодателството да включи регулаторна рамка за дигиталните финансови активи, както и да привлече по-големи финансови ресурси, основани на дигиталните технологии.
Руската парламентарна група Държавна Дума, планира да преразгледа и приеме нови правила за криптовалутите през март, а бившият министър на енергетиката, Игор Юсуфов, също предлага крипто, което е обезпечено със злато. Според съобщенията, Юсуфов каза, че въвеждането на крипто система за енергийния пазар може да намали разходите, свързани с използването на необвързани валути и колебанията на валутните курсове.
Междувременно, руският министър на правосъдието Александър Коновалов твърди, че е твърде рано да се формализира законодателството за крипто. Както конституцията, така и действащото законодателство за финансовата система в Русия „категорично забраняват“ използването на криптовалути като платежно средство, твърди Коновалов.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.
Криптов борсата Gemini обяви пускането на токенизирани акции на MicroStrategy (MSTR) за клиенти в Европейския съюз, което позволява достъп в блокчейна до една от най-известните акции, свързани с Биткойн.