15-ата среща на върха на БРИКС, проведена през август тази година, приключи с включването на шест нови държави в алианса, което представлява историческо разширяване след повече от десетилетие.
Това разширяване е значимо, особено като се имат предвид усилията на БРИКС за създаване на нова валута като алтернатива на щатския долар. По-специално, Сергей Глазиев, бивш съветник на президента на Русия, а сега политик, наскоро направи важно изявление относно напредъка на предстоящата валута на БРИКС.
Изявленията на Сергей подчертават сериозния ангажимент на БРИКС за въвеждане на нова валута, която потенциално би могла да се конкурира с щатския долар. Въз основа на забележките на руския икономист се предполага, че новата валута на БРИКС може да бъде въведена по време на 16-ата среща на върха, насрочена за 2024 г.
Изявлението на Сергей включва потвърждение, че валутата на БРИКС вече е в напреднал стадий на разработване, като преди официалното ѝ пускане на пазара са необходими някои доработки. Той заяви, че валутата на БРИКС е „почти готова“ и очаква „политическо съгласие“ за пускането ѝ в обращение.
Освен това Сергей отбеляза:
За да започнем пускането на тази валута, се нуждаем от политическото одобрение на страните членки на БРИКС. Три от нациите вече изразиха подкрепата си за въвеждането на новата валута чрез съответните си държавни глави.
Според Сергей три от петте нации от БРИКС подкрепят валутата, докато мнението на останалите две предстои да бъде получено. Ако тези две държави дадат съгласието си, има вероятност валутата на БРИКС да бъде официално представена през 2024 г.
Това развитие има потенциала да доведе до фундаментална промяна в световния финансов пейзаж, като постави под въпрос господстващия американски долар.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Напънал се слона и …изходил конвертируема рубла.
Тия аборигени много са си повярвали. Мечтайте си.