Наскоро Русия направи важна стъпка, като интегрира своята дигитална рубла в националния данъчен кодекс, отбелязвайки значителен напредък в приемането на дигиталната валута на централната банка (CBDC).
Одобрението на този ход от страна на президента Владимир Путин подчертава ангажимента на правителството да се справи с икономическите предизвикателства, включително санкциите, чрез иновативни финансови решения.
Русия активно насърчава дигиталната рубла като стратегически отговор на икономическите санкции, особено в контекста на действията си по отношение на Украйна. Чрез включването на дигиталната рубла в данъчния кодекс Русия цели да засили финансовата си устойчивост, като създаде алтернативен метод за транзакции, по-малко податлив на външни ограничения.
Пътят към признаването на дигиталната рубла в данъчния кодекс започна, когато през юли президентът Путин прие закон за дигиталната рубла. Този законодателен етап проправи пътя за официалното включване на „сметка в дигитална рубла“ в данъчния кодекс, както и за изчерпателни разпоредби, регулиращи транзакциите с дигитални рубли.
Банката на Русия изигра решаваща роля в разработването и изпълнението на проекта за дигитална рубла от самото му начало през 2020 г. Като дигитална валута на централната банка, дигиталната рубла обещава да подобри финансовото приобщаване, ефективността и сигурността.
Наскоро интегрираната рамка за дигиталната рубла снабдява органите с инструменти за надзор и регулиране на транзакциите с дигитални рубли. В случаите, когато данъкоплатецът няма достатъчно средства в банковите си сметки, законът дава възможност на органите да възстановят дигиталната валута. Освен това властите могат да преустановяват транзакции по сметки в дигитални рубли, подчертавайки ангажимента на правителството за отговорно използване на CBDC.
За да се гарантира отчетност и прозрачност, законът задължава операторите на платформи да предоставят документация, отразяваща всички дебити от сметката на данъкоплатеца в дигитални рубли. Това е в съответствие с глобалните усилия за създаване на стабилна регулаторна рамка за дигиталните валути, като същевременно се постига баланс между иновациите и необходимия финансов надзор.
Централната банка на Русия очерта план, който позволява на гражданите и предприятията да изберат да използват дигиталната рубла от 2025 г. нататък. Този поетапен подход има за цел да улесни плавния преход, като предостави на заинтересованите страни достатъчно време да се адаптират към променящия се дигитален финансов пейзаж.
Интегрирането на дигиталната рубла в данъчния кодекс на Русия бележи трансформиращ момент в глобалната еволюция на дигиталните валути. Одобрението на президента Путин не само легитимира дигиталната рубла, но и позиционира Русия като пионер в използването на CBDC за справяне с икономическите предизвикателства.
Тъй като страната се придвижва към широкото използване на дигиталната рубла, въздействието на този иновативен финансов инструмент върху руската икономика и влиянието му върху глобалното приемане на дигиталните валути остава обект на интерес.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.
Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.
Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.
Рекордният старт на Pi Network отново предизвика спорове, а главният изпълнителен директор на Bybit Бен Джоу обърна внимание на предишни предупреждения от китайските власти, които определиха проекта като измама.