По време на бизнес форум в Москва Владимир Путин заяви, че икономическата изолация на Русия, въпреки западните санкции и продължаващия конфликт в Украйна, по парадоксален начин е допринесла положително за страната.
Той изтъкна прогнозирания ръст на руската икономика от 3.5% за настоящата година, възстановявайки се от спада от 2.1% през 2022 г.
Путин подчерта, че сегашният БВП надхвърля нивата отпреди санкциите, позовавайки се на устойчивостта на фона на прекъснатите глобални финансови връзки и търговските ограничения, наложени от Запада. Противно на твърденията на някои икономисти за икономически упадък на Русия вследствие на санкциите, Путин остава уверен в траекторията на Русия към превръщането ѝ в процъфтяващ икономически център.
На фона на дискусиите за глобалните икономически промени и предизвикателства Путин подчерта необходимостта от силна и суверенна държава, която да се ориентира успешно в тези промени, позиционирайки Русия като потенциален център на растеж в развиващата се световна икономика. Той също така изтъкна намаляването на бюджетния дефицит на Русия в контраст с влошаващите се западни икономики, което предполага превъзходство на руските икономически политики.
Анализаторите обаче отдават неотдавнашния икономически подем на Русия предимно на увеличените разходи за отбрана, което личи от подписания от Путин рекордно висок военен бюджет за 2024 г.
Въпреки тази положителна тенденция, Русия е изправена пред значителни икономически предизвикателства, като например недостиг на работна ръка и високи нива на инфлация, признати от Путин като обременяващи за бизнеса.
И все пак, противопоставяйки се на оптимистичната позиция на Путин, изследователите от Йейл предполагат, че благоприятните икономически статистически данни за Русия може да са селективни или изкривени, рисувайки по-розова картина от реалността.
Тези анализатори очакват мрачно бъдеще за Русия, противно на положителните прогнози на Путин. Те твърдят, че недокладваните статистически данни показват влошаване на руската икономика – мнение, което противоречи на разказа на Кремъл.
Въпреки че руските официални лица продължават да подчертават икономическата устойчивост на страната в условията на санкции и конфликти, неотдавнашните признания от Кремъл потвърдиха, че при налагането на първите западни санкции Русия е била на ръба на колапса.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Още от времената на СССР знаем, че западът е като мушмула – колкото повече загнива, толкова по-сладка става 😀