Русия продава петрола си на Индия на цена от близо $80 за барел, която е с около $20 по-висока от преобладаващия западен ценови таван, както е потвърдено от търговци и изчисления на Reuters.
Тази ситуация се дължи на затегнатите условия на световния пазар на петрол, които допринасят за повишеното търсене на износа на Москва.
От средата на юли насам основният експортен сорт на Русия – „Urals„, постоянно се търгува над западния ценови таван от $60 за барел, което се дължи на съкращенията на производството, наложени от страните членки на ОПЕК+, включително Саудитска Арабия и Русия. Индия, която се нарежда на трето място в класацията на най-големите световни вносители на петрол, се превърна в основен купувач на морски руски петрол, предимно сорт Urals, от 2022 г. насам, след западните санкции срещу Москва.
Въз основа на данни от търговци и оценки на Reuters, калкулираните прогнози Free on Board (FOB) за доставките на Urals, тръгващи от балтийските пристанища през октомври, приблизително възлизат на $80 за барел за индийската клиентела.
Служител в индийска рафинерия, редовен купувач на руски петрол, отбеляза, че Русия има ниски нива на запасите, а и производството им е намалено, което дава представа за неотдавнашния скок на цените.
Тези съкращения са довели до намаляване на отстъпките за Urals в индийските пристанища, като маржът е намалял от $6-$7 за барел спрямо сорта „Brent“ до $4-$5 за барел, както потвърждават четири източника, участващи в търговските операции, подкрепящи изчисленията на Reuters. Тези данни се отнасят за цените на доставките, планирани за края на октомври.
От руския петрол Urals обикновено се добиват по-големи количества дизелово гориво – продукт, който съставлява около две пети от общото потребление на рафинирани горива в Индия.
Едновременно с това забраната на Русия за износ на дизелово гориво и бензин засили привлекателността на суровия петрол Urals, особено в светлината на предстоящия недостиг на тези продукти в световен мащаб.
Западният таван на цените на руския петрол позволява на купувачите да използват западни услуги като транспорт и застраховка, ако цените на суровия петрол паднат под $60 за барел. След налагането на този таван използването на западни корабни и застрахователни компании във връзка с руския петрол значително намаля – тенденция, която допълнително се засилва от скока на световните цени на петрола, които се приближават до $100 за барел.
По първоначални данни на Лондонската борсова група (LSEG) през септември Турция е вторият по големина купувач на доставки на петрол Urals, следвана от Китай и България. Забележително е, че руският петрол вече си намира път към клиенти на свежи пазари като Бразилия, както съобщава индийският източник.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.