Според изявление на законодател, последните съобщения, че Русия възнамерява да наложи пълна забрана на транзакциите с криптовалути поради геополитическо напрежение, са неточни.
Противно на по-ранните твърдения, в които се посочваше предстоящо законодателство, насочено към регулиране на сферата на криптовалутите като част от усилията на Русия да укрепи инфраструктурата си за дигитално финансиране и да насърчи рублата, заместник-председателят на Комитета на Държавната дума по информационна политика, информационни технологии и комуникации Антон Горелкин изясни ситуацията.
В понеделник Горелкин се обърна към тези погрешни схващания в публикация в Telegram, опровергавайки твърдения, приписвани на служители на Държавната дума. Макар да признава съществуването на нов законопроект, насочен към закриване на борсите за криптовалути в страната, той подчерта, че в него не се предлага пълна забрана на транзакциите с криптовалути.
Горелкин изтъкна изненадата си от погрешното представяне на някои авторитетни издания, като подчерта, че законопроектът е насочен преди всичко към прилагането на мерки за идентифициране и възпиране на незаконни или нелегални дейности с криптовалути. Той се аргументира, че включването на такива разпоредби в законопроекта би било противоречиво, ако намерението е да се обявят за незаконни всички транзакции с криптовалути.
Подчертавайки, че Русия не планира да забрани изцяло транзакциите с криптовалута, Горелкин уточни, че целта е да се ограничат неоторизираните борси за криптовалута и платформите, които не са свързани с пилотни програми, санкционирани от правителството.
Освен това той подчерта, че предложените ограничения върху операциите на криптовалутните борси целят да намалят потенциалните рискове, свързани със западните санкции.
Въпреки тези регулаторни мерки, потребителите на криптовалута все още ще могат да използват чуждестранни борси и извънборсови услуги (OTC).
Тези промени идват на фона на доклади, които твърдят, че някои лица и предприятия в Русия са се насочили към криптовалутите като средство за заобикаляне на контрола от страна на санкциите.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Най-големите купувачи на Биткойн през 2025 г. няма да бъдат дребните търговци, нито дори гигантите в ETF сферата – а бизнеса.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.