Според изявление на законодател, последните съобщения, че Русия възнамерява да наложи пълна забрана на транзакциите с криптовалути поради геополитическо напрежение, са неточни.
Противно на по-ранните твърдения, в които се посочваше предстоящо законодателство, насочено към регулиране на сферата на криптовалутите като част от усилията на Русия да укрепи инфраструктурата си за дигитално финансиране и да насърчи рублата, заместник-председателят на Комитета на Държавната дума по информационна политика, информационни технологии и комуникации Антон Горелкин изясни ситуацията.
В понеделник Горелкин се обърна към тези погрешни схващания в публикация в Telegram, опровергавайки твърдения, приписвани на служители на Държавната дума. Макар да признава съществуването на нов законопроект, насочен към закриване на борсите за криптовалути в страната, той подчерта, че в него не се предлага пълна забрана на транзакциите с криптовалути.
Горелкин изтъкна изненадата си от погрешното представяне на някои авторитетни издания, като подчерта, че законопроектът е насочен преди всичко към прилагането на мерки за идентифициране и възпиране на незаконни или нелегални дейности с криптовалути. Той се аргументира, че включването на такива разпоредби в законопроекта би било противоречиво, ако намерението е да се обявят за незаконни всички транзакции с криптовалути.
Подчертавайки, че Русия не планира да забрани изцяло транзакциите с криптовалута, Горелкин уточни, че целта е да се ограничат неоторизираните борси за криптовалута и платформите, които не са свързани с пилотни програми, санкционирани от правителството.
Освен това той подчерта, че предложените ограничения върху операциите на криптовалутните борси целят да намалят потенциалните рискове, свързани със западните санкции.
Въпреки тези регулаторни мерки, потребителите на криптовалута все още ще могат да използват чуждестранни борси и извънборсови услуги (OTC).
Тези промени идват на фона на доклади, които твърдят, че някои лица и предприятия в Русия са се насочили към криптовалутите като средство за заобикаляне на контрола от страна на санкциите.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.