Потенциалната забрана на криптовалутите в Русия, задвижена от Анатолий Аксаков, председател на Комитета на Държавната дума на Русия за финансовия пазар, има за цел да засили господстващото положение на рублата, като същевременно упражнява контрол върху крипто екосистемата.
Аксаков подчерта, че ще бъдат допустими само дигитални финансови активи, емитирани в рамките на руската юрисдикция, включително дигитални рубли, позовавайки се на опасенията, че криптовалутите действат като квази-валути, заместващи рублата.
Въпреки предложената забрана са предвидени изключения за миньорите на криптовалути и за проектите, спонсорирани от Централната банка. Руските майнинг предприятия имат значителен принос за външнотърговските разплащания, като ликвидността им възлиза на близо $2.60 милиарда. Въпреки това Артьом Кирянов, заместник-председател на Комитета на Държавната дума по икономическа политика, подчерта необходимостта от стабилни регулации, като предложи регулирането на криптовалутите да бъде включено в дигиталния кодекс.
Потенциалното въздействие на руската забрана върху пазара на криптовалути остава несигурно. За разлика от Китай, където подобна забрана доведе до значителен спад на пазара поради концентрацията на глобалната минна дейност, в Русия липсва сравнима майнинг общност.
Въпреки това неотдавнашните корекции на пазара, включително спадът от 2% в дневните графики на Биткойн (BTC) и близо 6% в седмичните графики, може отчасти да отразяват опасенията, свързани с хода на Русия, изострени от ескалиращото геополитическо напрежение. Като цяло, макар че руската забрана може да повлияе на пазарните нагласи, пълното ѝ въздействие върху крипто сектора ще зависи от различни фактори, включително глобалните регулаторни тенденции и пазарната динамика.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.