Начало » Други » Русия може и да е най-големият критик на САЩ, но не е готова да се раздели с долара

Русия може и да е най-големият критик на САЩ, но не е готова да се раздели с долара

04.12.2023 21:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия може и да е най-големият критик на САЩ, но не е готова да се раздели с долара

В условията на строги санкции Русия агресивно оспорва глобалната финансова доминация на щатския долар, като търси алтернативни търговски валути.

Въпреки тези усилия да подкрепи икономиката си с местни валути и да заобиколи санкциите, Русия се бори да намери стабилен заместител на долара, което разкрива сложността и рисковете, свързани с отказа от него.

Приблизително една четвърт от бюджета на Русия зависи от търговията с петрол. Преди насочвани предимно към Европа, продажбите на руски петрол се пренасочиха към Индия и Китай след санкциите, наложени след конфликта в Украйна. Макар че стандартът в световната търговия с петрол включва долара, санкциите доведоха до това, че по-малко от 10% от дневната търговия с петрол в Русия се осъществява в долари и евро.

Специфични предизвикателства възникват при търговията на Русия с Индия. Индия, стремейки се да избегне вторични санкции, настояваше за уреждане на сделките в рупии по-рано тази година. Въпреки това ограниченията върху конвертируемостта на рупии, наложени от индийските власти, направиха придобиването на рубли по справедлив пазарен курс проблематично, което доведе до излишък на рупии в руските авоари в индийските банки.

Подобни предизвикателства обхващат не само Индия, но и други големи купувачи в Африка, Китай и Турция, което усложнява стремежа на Русия да търгува с алтернативна валута.

В опитите си да намалят рисковете, свързани с рупията, руски официални лица и ръководители на петролни компании проучват възможностите за плащане в юани от индийски купувачи. Въпреки това възникнаха усложнения поради такси за конвертиране на валута и геополитическо напрежение между Делхи и Пекин.

Въпреки тези пречки Кремъл остава твърдо решен да намали зависимостта си от транзакциите в долари. „Въпреки предизвикателствата пред рупията, ние даваме приоритет на търговията в рупии и рубли, а не в долари. Това отразява изключването ни от доларизацията в двустранната търговия“, подчерта Сергей Иванов, високопоставен руски служител.

Търсенето на надеждни алтернативи на долара представлява огромно предизвикателство, особено в ключовите търговски отношения, което подчертава сложността и рисковете, свързани с отдалечаването от установения финансов ред, деноминиран в долари.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.