Руският парламент прие законопроект, който позволява на компаниите да използват криптовалута за международна търговия.
Този ход има за цел да укрепи търговските отношения и да заобиколи западните санкции.
Освен това беше легализиран и добивът на криптовалута, като се чака второ четене. Очаква се този закон да започне да действа от 1 септември 2024 г:
Сега предстои законът да бъде ратифициран от горната камара на парламента. След това той ще бъде подписан от кабинета на президента.
След като законът бъде приложен, миньорите ще трябва да докладват информация за подозрително изглеждащи крипто транзакции на Росфинмониторинг, националната агенция на Русия за борба с изпирането на пари.
Руското издание „Ведомости“ цитира и един от авторите на законо проекта, депутата Антон Горелкин, според когото проектозаконът ще бъде „напълно приет преди края на пролетната сесия на Думата“.
Настоящата сесия на Думата приключва на 5 август.
Владимир Путин неотдавна посочи, че неконтролируемото увеличаване на потреблението на електроенергия за добив на Биткойн може да доведе до недостиг на електроенергия в някои региони, което ще остави без доставки нови предприятия, жилищни райони и социални заведения. Той също така спомена, че това може да забави обещаващи инвестиционни и инфраструктурни проекти.
Въпреки забележките му, изглежда, че руската Държавна дума е приела, че криптовалутите трябва да бъдат регулирани правилно, а не да се забраняват категорично.
#Mining and #crypto just been legalized in #Russia. Waiting for the secondary readings (with our comments, etc) and it will go live. Likely from September 1st, 2024 🔥🔥🔥 pic.twitter.com/GVJrPBhbxH
— Anti Danilevski (@AntiDanilevski) July 24, 2024
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.