Home

Русия иска да превърне криптовалутите в “експортни продукти”

15.12.2023 10:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия иска да превърне криптовалутите в “експортни продукти”

Заместник-министърът на финансите Иван Чебесков разкри, че Русия проучва възможността да разреши на крипто миньорите да определят произвежданите от тях дигитални монети като стоки за износ.

Това предложение бележи потенциална промяна в нормативната уредба, като потенциално въвежда нова рамка за признаване и обработка на дейностите по добив на Биткойн в сферата на международната търговия.

Чебешков разкри, че министерството е разработило предложение, позволяващо на миньорите да изнасят криптовалута, получена от дейностите по добив. Взимайки пример от съществуващото законодателство, уреждащо износа на газ, те са изготвили план за улесняване на износа на добития продукт, като са се насочили конкретно към криптовалутата. Това законодателно начинание в момента е в процес на разработване в Русия.

Чебесков подчерта:

Имаме специално законодателство за износа на газ, например. Използвайки такива прецеденти, формулирахме концепция. Това ще позволи на миньорите да изнасят своя добит продукт – а именно криптовалута. Тя би могла да се превърне в продукт, който може да се изнася.

Както Банката на Русия, така и Министерството на финансите се застъпват за използването на криптовалути за разплащания в международни икономически дейности при експериментални условия, подкрепяйки признаването им в индустрията.

Съгласно предложения законопроект копачите на криптовалути могат да придобиват дигитална валута чрез чуждестранни системи или специална платформа, създадена единствено за този опит. Държавната дума, долната камара на руския парламент, преди това прие миналата година отделна мярка, легализираща добива на криптовалути в първоначалното ѝ четене.

Въпреки че законът забранява откритото популяризиране на дигитални валути сред неограничена аудитория, той създава система, позволяваща на миньорите да се занимават с търговия с криптовалути. Законът задължава миньорите да извършват транзакции за новогенерирани монети само чрез чуждестранни борси и портфейлни системи. Освен това Федералната данъчна служба изисква отчети за всяка транзакция.

Анатолий Аксаков, председател на Комисията по финансовите пазари към Държавната дума, спомена, че законът, регулиращ сектора на добива на криптовалути, трябва да влезе в сила до януари 2024 г.

Въпреки че предвиденият срок изглежда невероятен, изявленията на Чебесков подсказват увереността на министерството в потенциалния успех на новото му законодателство там, където предишните опити може би са се провалили.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Coinbase постигна важна частична победа срещу SEC в съда

Coinbase постигна частична победа в правната си битка срещу Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), като потенциално получи достъп до важни документи, свързани с класифицирането на токените като ценни книжа от страна на агенцията.

07.09.2024 13:00 2мин. четене

Крипто компаниите в Обединеното кралство се сблъскват с проблеми при вземането на лиценз

Органът за финансов надзор на Обединеното кралство (FCA) регистрира само четири от 35-те компании, които кандидатстваха за крипто лицензиране през годината, приключваща на 31 март 2024 г., което означава, че на 87% е било отказано.

06.09.2024 15:30 2мин. четене

Крипто пазарът се готви за засилени регулации през септември

Джейк Червински, главен юрист във VariantFund, предположи, че в края на септември може да станем свидетели на засилени регулаторни действия в сектора на криптовалутите.

05.09.2024 19:00 1мин. четене

Южна Корея ограничава крипто борсите и затяга надзора

Службата за финансов надзор (FSS) на Южна Корея възнамерява да предприеме мерки срещу борсите за дигитални активи, фокусирайки се върху разкриването на незаконни или подозрителни дейности.

05.09.2024 7:30 1мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.