Управител Елвира Набиулина води дискусиите на Руската централна банка относно потенциалното използване на дигитални валути на централните банки (CBDC) във външната търговия в съответствие с глобалното сближаване на финансовите технологии и геополитическите съображения.
Макар да се противопоставя на криптовалутите във вътрешните транзакции, Набиулина изрази готовност за проучване на дигиталните валути в трансграничните плащания. Дигиталната рубла, руската CBDC, е проектирана за безпроблемна интеграция с други CBDC, демонстрирайки перспективен подход.
Въпреки резервите по отношение на вътрешната употреба, Набиулина подчерта готовността на Русия да разгледа криптовалутите във външната търговия, като запази ясна позиция срещу използването им във вътрешните плащания.
Текущите обсъждания в Държавната дума имат за цел да се изготви законопроект, регулиращ използването на криптовалути в международната търговия, което е сигнал за ангажимента на Русия да проучи развиващия се пейзаж на дигиталните валути.
Плановете за създаване на комитет за разрешителни за външна търговия, свързани с криптовалути, бяха разкрити през април 2023 г. от заместник-министъра на финансите Алексей Моисеев. Въпреки това се появиха опасения от страна на Запада за потенциална експлоатация на криптовалутата от руски субекти с цел избягване на санкции.
Бяха отправени призиви за бдителност в рамките на крипто индустрията, а фигури като Хилари Клинтън се застъпиха за цялостна блокада на руските потребители на криптовалути, подчертавайки геополитическите последици и развиващата се роля на дигиталните валути в международните отношения.
В интервю Набиулина призна предизвикателствата, породени от неотдавнашните санкции на САЩ и надвисналата заплаха от вторични санкции, описвайки ги като създаващи „определени усложнения на трансграничните разплащания с много държави„. Въпреки тези предизвикателства тя ги разглежда като катализатор за Русия и нейните съюзници да активизират усилията си за разработване на алтернативни методи за разплащане.
Това признание подчертава потенциала на дигиталните валути да предложат алтернативи при преодоляването на икономическите санкции и трансграничните транзакции.
Руската централна банка под ръководството на Набиулина активно проучва възможностите за интегриране на CBDC и криптовалутите във външната търговия. Макар да е предпазлива по отношение на вътрешната употреба на криптовалути, Русия остава отворена за проучване на приложението им в международната.
Тези развития отразяват продължаващата еволюция на дигиталните валути в рамките на геополитическия пейзаж и стремежа към алтернативни методи на плащане в условията на реакция на икономическите санкции.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.
FIFA разширява амбициите си в Web3, като пуска специално създадена блокчейн платформа на Avalanche, предназначена да бъде домакин на разрастващата се екосистема от дигитални колекционерски предмети.