Робърт Кийосаки, известен инвеститор и автор на книгата „Богат татко, беден татко“, наскоро сподели мнението си за продължаващия дебат между Биткойн (BTC) и златото.
Той се забавлява на дискусиите на високо равнище за това кой актив е по-добър, като ги отхвърля като разсейване. За Кийосаки истинският проблем не е самият дебат, а по-широките сили, които действат, по-специално как хората са подвеждани от правителството. Размишлявайки върху преживяванията си от 1965 г., той си спомня, че за първи път е забелязал обезценяването на сребърните монети с медни, което го е накарало да повярва, че хората са дезинформирани и експлоатирани от правителството.
Кийосаки взе на прицел и хората с висши академични степени, като с чувство за хумор нарече докторите на науките „бедни, безпомощни и отчаяни“. Той твърди, че истинският път към финансовия успех се крие в предприемането на действия – инвестиране в реални активи като злато, сребро или Биткойн – вместо да се разчита на академични теории. Кийосаки подчерта, че макар инвестирането да не води до бързо забогатяване, то ще помогне за увеличаване на финансовите познания и богатството с течение на времето.
Размишлявайки върху собствения си път, Кийосаки сподели как през 1965 г. започва да крие истински пари, тъй като разпознава недостатъци във валутната система. Това прераства в дългосрочната му стратегия за натрупване на злато и сребро, която продължава през целия му живот. През 1985 г. той разширява инвестициите си, включвайки златни и сребърни мини, а днес притежава и Биткойн.
Кийосаки критикува и американския долар, наричайки го „фалшиви пари„. Той свързва това със закона на Грешъм, който гласи, че когато в обръщение влязат по-печатани пари, те изтласкват по-ценните. За авторът американският долар е пример за тази непълноценна валута, като истинските пари като златото и BTC се „крият“ от системата.
Вместо да избира един актив за сметка на друг, Кийосаки се застъпва за балансиран подход, подкрепяйки както златото, така и Биткойн. За разлика от икономисти като Питър Шиф, които се противопоставят на водещия дигитален актив, Кийосаки вижда стойност и в двата актива. Той последователно призовава последователите си да инвестират в материални активи, вместо да спестяват в обезценяващи се валути.
Зависимостта на сигурността на Биткойн от крипто елиптични криви (ECC) скоро може да бъде застрашена от бързото развитие на квантовите изчисления.
Tether, компанията, която стои зад масово използваната стабилна монета USDT, обясни впечатляващия си растеж по-скоро с дребните притежатели, отколкото с големите инвеститори.
XRP привлече значително внимание поради променливите си ценови движения и потенциала си да промени глобалната финансова система.
Чанпен Джао, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на Binance, направи важно изявление относно бъдещето на Биткойн, отправяйки предупредително послание към криптовалутната общност.