Министерството на финансите на САЩ отправи предупреждение към престъпниците за използването на DeFi протоколи, но призна, че фиатните валути все още са предпочитан избор за перачите на пари и терористите.
В доклад, озаглавен „Оценка на риска от незаконно финансиране при DeFi“, Министерството на финансите заяви, че атакуващите чрез рансъмуер, измамниците и други престъпници използват DeFi услугите за прехвърляне и пране на незаконните си приходи.
Много DeFi приложения не спазват американските разпоредби за борба с прането на пари и финансирането на тероризма, което ги прави уязвими за използване от престъпници.
Също така докладът разкри, че дейностите, свързани с пране на пари, финансиране на разпространението на оръжия и финансиране на тероризма по-често се извършват чрез използване на фиатна валута или други традиционни активи, а не на дигитални такива. DeFi е сектор в крипто индустрията, който има за цел да автоматизира и демократизира традиционните финанси чрез децентрализирани приложения.
Тези инструменти правят задачи като вземане на заем или получаване на лихва върху спестявания по-бързи, по-достъпни и изключват услугите на скъп посредник от процеса. Всеки може да свърже своя крипто портфейл за самостоятелно попечителство с уебсайт и да извършва транзакции, без да разкрива никаква лична информация на разработчика на инструмента.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cardano: Силни фундаменти сочат към потенциален скок на цената на ADA
Блокчейн мрежите са прозрачни и транзакциите могат лесно да бъдат проследени, но поддръжниците твърдят, че трябва да съществуват инструменти, които да позволят на тези транзакции да се ползват със същата поверителност като паричните борси. Въпреки това, DeFi инструментите все още са експериментални и податливи на хакерски атаки, а престъпниците ги използват за пране на пари.
Tornado Cash, DeFi приложение, което позволява анонимни преводи на Етериум, влезе в заглавията на медиите миналата година, когато Министерството на финансите му наложи санкции поради предполагаемо му използване от севернокорейски хакери. Критиците твърдят, че подобни санкции нарушават правото на хората за финансова неприкосновеност.
Ripple официално получи пълно регулаторно одобрение от Органа за финансови услуги на Дубай (DFSA), което предоставя възможност да предлага трансгранични платежни услуги, базирани на крипто, в ОАЕ.
Докато САЩ се борят с крипто регулациите, Европа тихомълком пое инициативата за интегриране на дигиталните активи в банковия си сектор.
Съмненията относно способността на Европейската централна банка (ЕЦБ) да управлява дигиталното евро се засилиха, след като срив в платежната система наруши транзакциите за почти един ден.
Руската централна банка отложи въвеждането на дигиталната рубла в цялата страна, като реши да удължи пилотната фаза за неопределено време.