Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) наскоро публикува две статии, посветени на света на децентрализираното финансиране (DeFi), с намерението да разбере и регулира този бързо развиващ се пазар.
Според регулатора на финансовите пазари и ценните книжа в ЕС DeFi представлява съществен риск за защитата на инвеститорите. Тези статии, публикувани на 11 октомври, имат за цел да очертаят подходящия подход за намаляване на тези рискове.
Освен това ESMA обяви предстоящ уебинар, посветен на тези проблеми. Това събитие е насрочено за 25 октомври, а лицата, които се интересуват от участие, могат да се регистрират до 23 октомври.
В първата статия, озаглавена “DeFi разработки и рискове на пазара на ЕС“, ESMA призна “сериозните рискове“, свързани с DeFi, поради “силно спекулативен характер” на сектора и “значителни оперативни уязвимости и уязвимости в сигурността”.
Въпреки това те твърдят, че тези рискове не представляват значителна заплаха за финансовата стабилност. ESMA изтъкна относително скромния мащаб на капитализацията на децентрализираните финанси в сравнение с общата пазарна капитализация на криптовалутите.
Към юни 2023 г. общата заключена стойност (TVL) в DeFi възлиза на $45 милиарда, което представлява едва 4% от общата пазарна стойност на криптовалутите към същия ден.
Забележително е, че тази значимост е още по-ниска към момента на изготвянето на докладиде, като регистрираната обща заключена стойност според информацията е била $36.9 милиарда по данни на DefiLlama, което се равнява на 3.5% от общата пазарна капитализация на пазара на криптовалути в размер на $1.06 трилиона.
Във втората статия, “DeFi Категоризиране на смарт договорите“, ESMA въвежда методология за подходящо категоризиране и разбиране на DeFI пазара.
Регулаторът на ЕС за финансовите пазари и ценните книжа класифицира смарт договорите в пет основни групи:
Освен това се наблюдава се забележителна промяна в разнообразието от първоначалните към следващите вълни на внедряване на смарт договори (между 2017-2018 г. и след това 2021-2023 г.).
Това означава нарастваща интеграция на сложни и взаимосвързани протоколи, което е определяща характеристика на децентрализираните финанси.
Според данни, събрани от Violation Tracker, база данни за корпоративни нарушения, най-големите банки в САЩ, включително JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo и Citigroup, са понесли значителни глоби на обща стойност $181 милиарда от началото на хилядолетието.
Очаква се финтех компаниите, работещи в сектора на плащанията, да продължат да се сблъскват с предизвикателства до 2024 г., според оценка на Jefferies.
Binance, призната за най-голямата борса за криптовалути в света, се отказа от получаването на лиценз за управление на колективен инвестиционен фонд в Абу Даби.
По време на инвестиционния форум “Russia Calling!” в Москва руският президент Владимир Путин подчерта значителните промени в световния икономически пейзаж.