Банковият сектор е изправен пред постоянни предизвикателства, като управляващият директор на Moody's Ана Арсов предупреди за потенциален риск от реинфлация, ако банките не успеят да предвидят точно движението на лихвените проценти.
Внезапният срив на Silicon Valley Bank (SVB) през пролетта, дължащ се на значителни нереализирани загуби от повишаването на лихвените проценти, предизвика загуба на доверие в регионалните и средните по големина банки. В отговор Moody’s понижи рейтинга на 10 американски банки от среден размер и преразгледа шест големи банки за потенциално понижаване на рейтинга.
Арсов наблегна на негативната перспектива на сектора, като подчерта значението на проактивните мерки на банките за коригиране на портфейлите в очакване на промени в лихвените проценти. Въпреки че някои банки продават ценни книжа на капиталова цена, за да се позиционират по-добре, Арсов предупреди да не се прилага пасивна стратегия, при която се разчита на точността на форуърдната крива.
Последователността, довела до фалита на SVB, включваше продажбата от банката на американски държавни ценни книжа с цел хеджиране срещу очакваното увеличение на лихвените проценти, което доведе до нереализирани загуби в целия сектор.
Арсов се спря на капитала на банките през четвъртото тримесечие на 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г., като отбеляза, че някои банки са отворени към преструктуриране на портфейлите за сметка на капитала.
Тим Уенс, главен изпълнителен директор на американското подразделение на Банко Сантандер, изрази загриженост за потенциалните загуби от кредити за търговски недвижими имоти през следващата година.
Световните регулаторни органи все още се занимават с последиците от фалита на Credit Suisse Group. Съветът за финансова стабилност (СФС) публикува доклад за извлечените поуки, в който се подчертава необходимостта от преразглеждане на структурата на завещанията за глобалните банки.
Сътрудничеството с Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO) продължава. В случая с Credit Suisse американските регулаторни органи предупредиха за ликвидацията, позовавайки се на потенциални нарушения на американските закони за ценните книжа и на въздействието върху облигациите, притежавани от американски инвеститори.
През последните няколко години сред висшите политици от БРИКС нараства загрижеността относно доминиращата роля на долара и неговото въздействие върху макроикономиката на развиващите се пазари.
Чанпен Джао наскоро бе признат за виновен от съдия в САЩ по дело, свързано с нарушения на разпоредбите за борба с прането на пари.
Джейн Фрейзър, главен изпълнителен директор на Citigroup, се присъедини към група на банкови ръководители, които предупреждават за предстоящи трудни времена.
Саудитска Арабия се сблъсква с предизвикателства при повишаването на цените на петрола чрез съкращаване на производството и може да обмисли значителна промяна в посока към САЩ, според мнението на енергийния експерт Пол Санки.