Генералният секретар на ОПЕК+ посочи, че през тази година ще има устойчив ръст на търсенето на петрол. ОПЕК+ се състои от 23 държави, които изнасят петрол и колективно определят количеството суров петрол за доставка на световния пазар.
В интервю за BBC Хайтам Ал Гаис заяви, че очакват увеличение на търсенето с около 2.4 милиона барела на ден. Освен това Саудитска Арабия обяви намаляване на производството на суров петрол с един милион барела на ден в опит да повиши цените.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) изрази загриженост във връзка с намаляването на производството от страна на големите страни производителки на петрол – Саудитска Арабия и Русия, които са членове на ОПЕК+. Опасенията са, че този ход може да доведе до значителен дефицит в предлагането до края на годината. Ал Гаис обясни, че това намаление е доброволна и проактивна мярка, предприета от две суверенни държави поради преобладаващата несигурност.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. цените на петрола отбелязаха рязък скок, като през юни същата година достигнаха най-високата си стойност от над $120 за барел. Макар че през май т.г. те се понижиха до малко над $70 за барел, те непрекъснато се покачват.
Кулминацията на това покачване бе, че във вторник цената на суровия петрол тип Брент, която е стандарт за ценообразуване, надхвърли 95 долара за барел. Предвижданията за намаляване на доставките породиха опасения за потенциално надхвърляне на $100 за барел. Това развитие на събитията накара шофьорите да бъдат предупредени за потенциалното повишаване на цените на горивата през следващите 10 месеца и подхрани опасенията за продължителна инфлация в големите икономики.
Ал Гаис подчерта, че основната загриженост на ОПЕК е свързана с недостатъчните инвестиции в петролния сектор. Той предупреди да не се отправят призиви за спиране на инвестициите в петрола с аргумента, че това крие еднакви рискове, които могат да доведат до бъдеща нестабилност и недостиг на доставки. Ето защо ОПЕК се застъпва за значението на непрекъснатите инвестиции в петролната индустрия, наред с усилията за преминаване към по-чисти енергийни източници, като например възобновяеми енергийни източници.
Запитан за потенциалните последици от повишаването на цените на петрола върху глобалната инфлация, ако те надхвърлят $100 за барел, Ал Гаис призова да не се гледа на нещата в краткосрочен план. Той подчерта, че очакват търсенето да продължи да нараства с над 2 милиона барела на ден през следващата година, като призна, че тази прогноза зависи от несигурността на световния пазар. Въпреки това преобладава оптимизмът по отношение на устойчивостта на световното търсене на петрол през тази година.
Ал Гаис подчерта, че до 2045 г. петролната индустрия ще се нуждае от инвестиции в размер на близо $14 трилиона. Той заяви, че според прогнозите до 2045 г. търсенето на енергия ще се увеличи с близо 25% в сравнение с настоящите нива и всички форми на енергия ще бъдат наложителни, за да се отговори на това търсене.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.