Срещата на Федералния резерв на САЩ през декември 2023 г. сигнализира за преминаване към предпазлива позиция, което показва, че лихвените проценти може би са достигнали своя връх за настоящия цикъл.
Въпреки този завой, според Мартин Вурм, директор в Moody’s Analytics, съществуват опасения за потенциална рецесия в американската икономика, въпреки че показателите сочат предстоящо намаляване на лихвените проценти.
Федералният резерв се въздържа от повишаване на лихвените проценти за четвърти пореден път, като ги запази в диапазона 5.25-5.5 %, който е най-високият от над две десетилетия. Предишните повишения на лихвите с общ размер 525 базисни пункта имаха за цел да се преборят с рекордната инфлация, която през миналото лято се покачи до най-високите си нива от над 40 години насам.
Вурм изтъкна забележките на председателя Джером Пауъл, формулировката на изявлението на FOMC и декемврийските прогнози, сочещи по-бързо от очакваното забавяне на инфлацията и икономическата активност спрямо септемврийските прогнози.
След заседанието Пауъл намекна за дискусии между членовете на FOMC относно потенциални намаления на лихвените проценти. Прогнозите на Фед предвиждат поне три намаления на лихвените проценти с по 25 базисни пункта през 2024 г., последвани от четири през 2025 г. и още три през 2026 г.
Вурм вярва, че намаляването на лихвените проценти може да започне около заседанието през юни 2024 г., което съвпада с очакваното доближаване до инфлационната цел на Фед от 2%. Въпреки пазарния оптимизъм, предвиждащ шест понижения на лихвените проценти през 2024 г., прогнозата на Фед включва само три до края на годината.
Пауъл призна, че рискът от икономически спад продължава да съществува въпреки по-ранните прогнози за рецесия, които не се сбъднаха. Уърм отбеляза малко по-песимистични перспективи в декемврийските прогнози на FOMC, предвиждайки забавяне на растежа на БВП до 1.4% за следващата година.
Вероятността за рецесия, макар и да не е най-вероятният изход, остава повишена поради предизвикателствата, породени от високите лихвени проценти, оказващи влияние върху доходите на домакинствата, потреблението и ограничените банкови системи в САЩ. Вурм оценява 25% вероятност за рецесия в началото на 2024 г., което е по-малко в сравнение с прогнозата за 50% в началото на 2023 г., но все още е значително.
Въпреки агресивната позиция на Фед и потенциалното икономическо забавяне Урм изказа предположение за възможността за меко приземяване, предвиждайки по-бавен икономически растеж и леко повишаване на безработицата, без да се стигне до пълномащабна рецесия.
Въпреки това Урм предупреди за инфлацията, като посочи, че тя може да се повиши, ако цените на енергията или ръстът на заплатите се ускорят значително.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.