Докладът "African Blockchain Report 2022", изготвен от CV VC в сътрудничество с южноафриканската Standard Bank, подчерта широкото разпространение на Ripple и XRP в 13 африкански държави.
Въпреки че беше публикуван в края на април 2023 г., този доклад не получи голямо внимание от общността на XRP. В него е посветена цяла страница на технологичните постижения на Ripple.
В доклада се набляга на огромните възможности за доставчиците на дигитални платежни услуги като Ripple в Африка. Въпреки че през последните години е постигнат значителен напредък, регионът все още има неизползван потенциал.
Очаква се до 2025 г. приходите от електронни плащания да се увеличат с 20% и да достигнат $40 милиарда.
Въпреки този потенциал, във финансовата система на континента има пропуски, поради което многобройни физически и юридически лица нямат достъп до банкови услуги. Криптовалутата представлява решение, особено поради широкото използване на мобилни телефони в Африка.
Понастоящем по-малко от 10% от всички плащания в Африка се извършват по дигитален път.
Авторите на доклада предполагат, че използването на блокчейн и криптовалути за парични преводи може да доведе до средни спестявания на такси от 6.3%, а в Африка на юг от Сахара спестяванията могат да достигнат 8.46% в сравнение с традиционните методи.
Ripple вече установи силно присъствие в Африка. В доклада е представена карта, на която са показани страните, в които Ripple работи активно, а именно Бенин, Буркина Фасо, Кот д’Ивоар, Египет, Гана, Кения, Мали, Нигер, Нигерия, Сенегал, Южна Африка, Того и Уганда.
Авторите подчертават как решението на Ripple за ликвидност при поискване (ODL), базирано на XRP, е от полза, както за финансовите институции, така и за физическите лица.
То дава възможност за глобални плащания в реално време на значително по-ниска цена, без да се обвързва оборотният капитал в сметките по местоназначение.
Чрез използването на XRP като мостова валута средствата могат да се изпращат и получават в местна валута и от двете страни на транзакцията.
Освен това в доклада се споменава, че мултинационалните финансови институции могат да използват разширяващата се глобална мрежа на Ripple, за да намалят разходите си и да получат достъп до релси за плащане по целия свят.
Ripple си сътрудничи с местни финансови институции и финтех компании за улесняване на по-добри трансгранични парични преводи в региона, включително регионална оперативна съвместимост на плащанията и безпроблемно движение на пари на целия континент.
В доклада се подчертава и партньорството на Ripple с MFS Africa, обявено през първото тримесечие на 2023 г. Базиранят в Южна Африка MFS Africa използва ODL за разработване на платежни услуги, съвместими с ISO20022, като използва платежни релси, базирани на блокчейн.
Наскоро основният софтуер на Биткойн (Bitcoin Core) пусна версия 25.0, която въвежда редица подобрения, поправки на грешки и оптимизации на производителността, както и актуализирани преводи.
MultiversX, блокчейн платформа с фокус върху метавселената, обяви партньорство с крипто браузъра на Opera, за да интегрира безпроблемно своята разрастваща се екосистема.
Блокчейнът от първи слой Near Protocol и Wormhole Bridge работят заедно за разработване на леки клиентски решения, които поддържат трансфери между веригите, използвайки доказателства за нулево знание (ZK).
Китай има за цел да обучи половин милион експерти по блокчейн като част от усилията си да насърчи растежа на блокчейн и Web3 индустриите в страната.