Начало » Регулаторните органи на САЩ коментират рисковете на криптопазара

Регулаторните органи на САЩ коментират рисковете на криптопазара

26.02.2023 9:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Регулаторните органи на САЩ коментират рисковете на криптопазара

Съвместното изявление препоръчва да се прилагат принципи за управление на риска при справяне с ликвидните рискове, свързани с криптовалутите.

В съвместно изявление, публикувано на 3 февруари 2023 г. от Съвета на управителите на Федералния резерв, Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) и Службата на валутния контрольор (OCC), трите федерални агенции на САЩ призовават банките да прилагат съществуващите принципи за управление на риска при справяне с ликвидните рискове, произтичащи от криптопазара.

Изявлението идва на фона на нарастващата загриженост относно непредсказуемия мащаб и време на притока и отлива на депозити на пазарите на криптоактиви. Федералните агенции изтъкнаха конкретно два случая, за да покажат ликвидните рискове, свързани с криптовалутите: депозити, поставени от субект, свързан с крипто активи, в полза на клиентите на субекта, свързан с крипто активи, и депозити, които представляват резерви, свързани със стабилни монети.

Рискове за ценовата стабилност на пазарите на крипто активи

На първо място ценовата стабилност на дадена криптовалута зависи от поведението на инвеститорите, което може да бъде повлияно от стрес, пазарна волатилност и свързани с тях уязвимости в сектора на криптоактивите.

Федералните агенции изразиха загриженост относно събитие, при което масовите разпродажби или покупки биха оказали отрицателно въздействие върху ликвидността на актива, което може да доведе до загуби за инвеститорите.

Рискове за ликвидността, свързани със стабилните монети

Вторият вид риск е свързан с търсенето на стабилни монети. В съвместното изявление се предупреждава, че такива депозити могат да бъдат податливи на значителни и бързи изходящи потоци, произтичащи например от непредвидени обратни изкупувания на стабилни монети или смущения на пазарите на криптоактиви.

Препоръки за ефективно управление на риска

Макар че федералните агенции признават, че на банките нито се забранява, нито се обезкуражават да предоставят банкови услуги за дейности, свързани с крипто, те препоръчват на банките да наблюдават активно ликвидните рискове и да установят и поддържат ефективно управление на риска и контрол върху предлагането на крипто.

Агенциите препоръчаха на банките четири ключови практики за ефективно управление на риска, включително извършване на солидна комплексна проверка и мониторинг на крипто активите, включване на ликвидните рискове, оценка на взаимосвързаността между криптопредложенията и разбиране на преките и косвените фактори за потенциалното поведение на депозитите.

Съвместното изявление е второто по рода си от трите федерални агенции на САЩ. На 3 януари 2023 г. същите агенции издадоха съвместно изявление, в което се подчертават осем риска в криптосистемата, включително измами, нестабилност, заразяване и други подобни проблеми. В доклада се подчертава, че рисковете, свързани със сектора на крипто активите, които не могат да бъдат смекчени или контролирани, не следва да се прехвърлят в банковата система.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Има ли промяна в пазарната динамика?


Последици за криптопазара

Съвместното изявление на трите федерални агенции на САЩ би могло да има значителни последици за криптопазара, особено за банките, предоставящи банкови услуги на свързани с крипто субекти.

Изявлението изпраща ясно послание, че банките трябва да прилагат съществуващите принципи за управление на риска, за да се справят с ликвидните рискове, произтичащи от криптопазара. Докладът също така подчертава необходимостта банките активно да наблюдават и оценяват рисковете, свързани с предлагането на криптовалути, и да установяват и поддържат ефективно управление на риска и контрол.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Сенатор Уорън с критика към законопроекта за стабилните монети

Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.

06.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС планира да забрани анонимните криптовалути до 2027 година

От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.

05.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторът на Обединеното кралство обмисля забрана на крипто покупките чрез кредитни карти

Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.

03.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сенатът ще гласува през май за регулиране на стабилните монети

Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.

30.04.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.