Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO) наскоро представи заключителния си доклад, съдържащ 18 предложения за политики за управление на дигитални активи, с цел да се установи единство и стабилен надзор на световните пазари на ценни книжа.
Създадена през 1983 г., IOSCO представлява сътрудничество между регулаторните агенции за ценни книжа по целия свят, като осъществява надзор върху над 95% от пазарите на ценни книжа в над 130 юрисдикции. Най-новите насоки, в които се набляга на принципите и резултатите, имат за цел да стандартизират регулаторните рамки сред членовете на IOSCO. Основният им фокус остава върху интегритета на пазара и защитата на интересите на инвеститорите в дейностите с дигитални активи.
Централно място в препоръките на IOSCO заема стремежът към последователност при регулирането на дейностите с дигитални активи в световен мащаб. Документа повтаря принципа за последователно регулиране на сходни дейности в различни държави, за да се предотврати регулаторният арбитраж и да се защитят инвеститорите на дребно, изложени на рискове на крипто пазара.
Тези всеобхватни насоки обхващат критични аспекти като конфликти на интереси, манипулиране на пазара, трансгранични рискове, попечителство и защита на активите, оперативни рискове и дистрибуция на дребно. Те се застъпват за адаптивни, но последователни регулаторни рамки, които са паралелни на регулирането на традиционните финансови пазари, като същевременно се отнасят до различни дейности с криптоактиви, включително стабилни монети.
Директивите имат за цел да укрепят интегритета на пазара чрез ограничаване на манипулативните практики и злоупотребата с вътрешна информация, като се борят с фрагментирания и непрозрачен характер на крипто пазара. Гъвкавостта е от ключово значение, като IOSCO насърчава регулаторите да адаптират своите рамки към идентифицираните рискове и вредите за инвеститорите, като същевременно се съобразяват с различните регулаторни среди в различните юрисдикции.
Признавайки уникалните предизвикателства, породени от специфични дигитални активи като стабилните монети, IOSCO разшири препоръките си, за да обхване тези активи, като набляга на оповестяването и съхранението на резервите, отчитайки нарастващата им значимост в крипто пазара.
Ключови сред 18-те препоръки на IOSCO са:
Правителството на Обединеното кралство засилва усилията си да наложи спазването на неплатените крипто данъци, като призовава потребителите на криптовалути доброволно да разкрият всички капиталови печалби или доходи, свързани с дигитални активи като криптовалути, незаменяеми токени (NFT) и токени за комунални услуги.
Турция ще въведе нови правила за криптовалутите, които се очаква да бъдат представени през 2024 г. Този ход идва, тъй като правителството се стреми да регулира процъфтяващата крипто индустрия на фона на нарастващата инфлация.
Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) оповести, че 2023 г. ще бъде забележителна в областта на правоприлагането в крипто сектора, както разкри председателят Ростин Бехнам.
Китай официално обяви присвояването на дигитални колекции, включително NFT (незаменяеми токени), за криминално престъпление, с което отбеляза значително отклонение в правното третиране на дигиталните активи.