Австрийските регулаторни органи са наложили глоба на Raiffeisen Bank International в размер на малко над $2.1 милиона за пропуски в контрола срещу прането на пари, съобщи Органът за финансов пазар на страната.
Тази санкция, която е най-голямата, налагана някога от австрийските регулатори, произтича от пропуски в проверките на банката по отношение на две неназовани банки, които според източника са базирани в Куба и Бахрейн.
Въпреки относителния размер на глобата, тя допълнително накърнява репутацията на Raiffeisen, която вече е подложена на контрол заради това, че продължава да извършва операции в Русия, докато много западни банки са прекъснали връзките си.
От банката планират да оспорят санкцията в съда, твърдейки, че обвиненията са неоснователни и че разполага с подходящи механизми за борба с прането на пари.
Властите на САЩ също разследват руските връзки на Raiffeisen, което представлява потенциално по-сериозна заплаха за нейния бизнес. Миналия месец Министерството на финансите на САЩ предупреди банката, че достъпът ѝ до финансовата система на САЩ може да бъде ограничен поради сделките ѝ в Русия. Това стана след повече от година проверки от страна на Вашингтон.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).