Дейвид Сакс, ръководител на крипто политиката в Белия дом, смята, че администрацията на Тръмп може да създаде ясни правила за дигиталните активи в рамките на половин година.
В подкаста All-In Sacks подчерта важността на определянето на структурата на крипто пазара, за да се помогне на разработчиците да се ориентират в регулаторните изисквания.
Той обясни, че дигиталните активи попадат в различни категории – валути, ценни книжа, стоки и колекционерски предмети като NFT- като всяка от тях изисква различно регулаторно третиране.
Биткойн, например, вече е класифициран като стока, но други активи могат да променят класификацията си с развитието си.
Според Сакс един от основните проблеми е липсата на ясни насоки за това как даден криптопроект може да премине от статут на ценна книга към децентрализирана стока. Той твърди, че определянето на тези дефиниции е от решаващо значение за насърчаване на иновациите, като същевременно се гарантира спазването на изискванията.
Тъй като републиканците държат контрола над Камарата на представителите, Сакс вижда по-голяма възможност за приемане на смислено крипто законодателство – нещо, което предишните усилия не успяха да постигнат. Той остава оптимист, че регулаторната рамка може да бъде въведена в рамките на шест месеца.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.