Регламентът на Европейския съюз за пазарите на криптоактиви (MiCA) официално влезе в сила, създавайки единна рамка за надзор на дигиталните активи в държавите членки.
Новото законодателство въвежда строги насоки за стабилните монети, емитирането на токени и крипто услугите, като например борси и попечителство, с цел да се повиши прозрачността и да се преодолеят дългогодишните регулаторни пропуски в индустрията.
Съгласно MiCA емитентите на стабилни монети и токени, свързани с активи, са изправени пред строги изисквания за оповестяване, управление на резервите и процеси на обратно изкупуване.
Доставчиците на услуги, свързани с криптоактиви (CASP), вече могат да извършват дейност в целия ЕС с единен лиценз, което рационализира трансграничните дейности и замества фрагментираните национални разпоредби.
Въпреки това по-малките компании може да се затруднят да посрещнат разходите за съответствие, което потенциално може да доведе до консолидиране на пазара в полза на по-големите играчи.
Макар MiCA да изключва напълно децентрализираните протоколи, остава неяснота около NFT и токените за защита на личните данни, като някои активи могат да попаднат под по-строг контрол.
Поетапното прилагане на регламента ще провери дали той може да постигне баланс между насърчаването на иновациите и поддържането на надзора. Лидерите в сектора виждат в това модел, който би могъл да повлияе на глобалните регулаторни стандарти, създавайки предпоставки за по-широко институционално приемане и по-сигурни пазари
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.