Регламентът на Европейския съюз за пазарите на криптоактиви (MiCA) официално влезе в сила, създавайки единна рамка за надзор на дигиталните активи в държавите членки.
Новото законодателство въвежда строги насоки за стабилните монети, емитирането на токени и крипто услугите, като например борси и попечителство, с цел да се повиши прозрачността и да се преодолеят дългогодишните регулаторни пропуски в индустрията.
Съгласно MiCA емитентите на стабилни монети и токени, свързани с активи, са изправени пред строги изисквания за оповестяване, управление на резервите и процеси на обратно изкупуване.
Доставчиците на услуги, свързани с криптоактиви (CASP), вече могат да извършват дейност в целия ЕС с единен лиценз, което рационализира трансграничните дейности и замества фрагментираните национални разпоредби.
Въпреки това по-малките компании може да се затруднят да посрещнат разходите за съответствие, което потенциално може да доведе до консолидиране на пазара в полза на по-големите играчи.
Макар MiCA да изключва напълно децентрализираните протоколи, остава неяснота около NFT и токените за защита на личните данни, като някои активи могат да попаднат под по-строг контрол.
Поетапното прилагане на регламента ще провери дали той може да постигне баланс между насърчаването на иновациите и поддържането на надзора. Лидерите в сектора виждат в това модел, който би могъл да повлияе на глобалните регулаторни стандарти, създавайки предпоставки за по-широко институционално приемане и по-сигурни пазари
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.