Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Законопроектът, наречен „GENIUS“, бе блокиран на 8 май, след като не събра достатъчно гласове, за да продължи, подчертавайки съществуващите различия в политиката на Вашингтон по отношение на дигиталните активи.
Първоначално подкрепен от сенатор Бил Хагерти и подкрепен от двупартийна група законодатели, включително Тим Скот, Кирстен Гилайбранд, Синтия Лумис и Анджела Алсобрукс, законопроектът имаше за цел да формализира правилата за емитентите на стабилни монети. Законодателството бе разгледано от мнозина като стратегически ход за поддържане на доминaцията на щатския долар в развиващата се сфера на дигиталните плащания, като се избягват по-наболели крипто теми.
В опит да спечелят скептичните демократи, законодателите въведоха допълнителни разпоредби, насочени към спазването на правилата за борба с прането на пари. Въпреки това, опасенията около бизнес връзките на президента Доналд Тръмп с криптовалутите предизвикаха късна съпротива сред демократичните сенатори, което в крайна сметка блокира напредъка на мярката.
След гласуването лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн изрази разочарование, обвинявайки демократите, че забавят напредъка въпреки предишните компромиси.
Известни фигури в крипто пространството и в Капитолията изразиха разочарование. Сенатор Лумис определи провалилото се гласуване като пропусната възможност, подчертавайки, че САЩ трябва да поеме лидерската си роля в дигиталната икономика. Финансовият министър Скот Бесент се присъедини към това мнение, подчертавайки необходимостта Америка да насочва глобалното развитие на стабилните монети.
Блокчейн асоциацията също се включи, отбелязвайки неуспеха, но оставайки оптимистична за двупартийния импулс за бъдещи регулаторни инициативи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.