Във вторник Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че Германия е на път да преживее по-сериозен икономически спад, отколкото се предвиждаше досега.
Очаква се Германия, която е най-голямата икономика в Европа, да бъде единствената страна, която няма да отбележи растеж през 2023 г. сред водещите индустриални държави от Групата на седемте (Г7).
Според МВФ германската икономика, която се бори с висока инфлация и спад в производството, се очаква да се свие с 0.5 % през тази година. Това представлява низходяща ревизия спрямо прогнозираното през юли от базираната във Вашингтон институция свиване с 0.3%.
В актуализираната си оценка МВФ изтъкна няколко предизвикателства пред Германия, включително “уязвимост в чувствителните към лихвените проценти сектори и забавяне на търсенето от страна на търговските партньори“.
МВФ посочи, че Германия е на път да се възстанови през 2024 г., като очакваният темп на растеж е 0.9%. Тази прогноза е по-песимистична в сравнение с очакваната по-рано стойност от 1.3%.
Въпреки това имаше положителни новини за Франция, втората по големина икономика в групата на 20-те държави. Възраждането на промишленото производство и засиленото външно търсене накараха МВФ да прогнозира разширяване с 1% за 2023 г., което е увеличение спрямо предходната оценка от 0.8%.
Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас посочи два влиятелни фактора, които допринасят за икономическите предизвикателства пред Германия.
На първо място, силният производствен сектор на Германия, който консумира значително количество енергия, в миналото е бил зависим от енергийните доставки от Русия, които сега са намалели.
Второ, затягането на паричната политика и повишаването на инфлацията доведоха до относително намаляване на инвестициите. Освен това Германия се бори с дългогодишни структурни проблеми, включително застаряващо население и недостиг на квалифицирана работна ръка.
В неотдавнашно интервю главният изпълнителен директор на Riot Platforms изрази интерес към проучване на партньорства в областта на изкуствения интелект, ако възникнe подходяща възможност.
Неотдавнашен доклад разкри, че употребата на криптовалути в световен мащаб се приближава до 7.51% от населението, като прогнозите са, че до 2025 г. този дял може да надхвърли 8%.
Главният юридически директор (CLO) на Robinhood, е посочен като потенциален председател на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост.
В очакване на документалния филм “Money Electric: The Bitcoin Mystery” рисковият капиталист Антъни Помплиано сподели мнението си за възможността да се разкрие самоличността на Сатоши Накамото.