Във вторник Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че Германия е на път да преживее по-сериозен икономически спад, отколкото се предвиждаше досега.
Очаква се Германия, която е най-голямата икономика в Европа, да бъде единствената страна, която няма да отбележи растеж през 2023 г. сред водещите индустриални държави от Групата на седемте (Г7).
Според МВФ германската икономика, която се бори с висока инфлация и спад в производството, се очаква да се свие с 0.5 % през тази година. Това представлява низходяща ревизия спрямо прогнозираното през юли от базираната във Вашингтон институция свиване с 0.3%.
В актуализираната си оценка МВФ изтъкна няколко предизвикателства пред Германия, включително “уязвимост в чувствителните към лихвените проценти сектори и забавяне на търсенето от страна на търговските партньори“.
МВФ посочи, че Германия е на път да се възстанови през 2024 г., като очакваният темп на растеж е 0.9%. Тази прогноза е по-песимистична в сравнение с очакваната по-рано стойност от 1.3%.
Въпреки това имаше положителни новини за Франция, втората по големина икономика в групата на 20-те държави. Възраждането на промишленото производство и засиленото външно търсене накараха МВФ да прогнозира разширяване с 1% за 2023 г., което е увеличение спрямо предходната оценка от 0.8%.
Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас посочи два влиятелни фактора, които допринасят за икономическите предизвикателства пред Германия.
На първо място, силният производствен сектор на Германия, който консумира значително количество енергия, в миналото е бил зависим от енергийните доставки от Русия, които сега са намалели.
Второ, затягането на паричната политика и повишаването на инфлацията доведоха до относително намаляване на инвестициите. Освен това Германия се бори с дългогодишни структурни проблеми, включително застаряващо население и недостиг на квалифицирана работна ръка.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.