Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка Клаас Кнот заяви, че понастоящем въздействието на инфлационните шокове намалява.
Въпреки това политиците са готови да предприемат допълнителни мерки, ако постигането на инфлационната цел от 2% се измести по-далеч в бъдещето.
В изказване от Маракеш по време на годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка Кнот отбеляза:
В момента ефектите от тези шокове постепенно отслабват. Трябва да наблюдаваме, ще има нови сътресения.
Ръстът на потребителските цени се забави от над 10% през октомври 2022 г. до 4.3%. Въпреки това най-новите прогнози на ЕЦБ предвиждат достигане на целта едва през втората половина на 2025 г.
Кнот изрази мнение, че постигането ѝ до тази година би било задоволително за него. Той отбеляза също:
В момента отново ставам малко по-уверен в нашите прогнози, защото тези безпрецедентни шокове, които направиха моделите ни донякъде остарели, а продукцията – по-малко надеждна от обикновено, сега отстъпват.
ЕЦБ осъществява повишения на лихвените проценти в продължение на десет поредни заседания и посочи, че по време на заседанието си на 26 октомври е малко вероятно да извърши допълнителни корекции. Макар че някои политици смятат, че затягането на политиката е достигнало своя връх, други не изключват възможността за допълнителни действия.
Кнот заяви:
Естествено, отчитаме, че дефлационните процеси не протичат по строго линеен начин и може да има нови предизвикателства пред нас.
При такъв сценарий ще останем бдителни и ще сме готови да направим допълнителни корекции на лихвените проценти, ако дефлационната тенденция покаже признаци на спиране, като се има предвид, че рисковете от продължително нарастване на заплатите и потенциални вторични ефекти се запазват.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.