Във вторник Международният валутен фонд (МВФ) заяви, че Германия е на път да преживее по-сериозен икономически спад, отколкото се предвиждаше досега.
Очаква се Германия, която е най-голямата икономика в Европа, да бъде единствената страна, която няма да отбележи растеж през 2023 г. сред водещите индустриални държави от Групата на седемте (Г7).
Според МВФ германската икономика, която се бори с висока инфлация и спад в производството, се очаква да се свие с 0.5 % през тази година. Това представлява низходяща ревизия спрямо прогнозираното през юли от базираната във Вашингтон институция свиване с 0.3%.
В актуализираната си оценка МВФ изтъкна няколко предизвикателства пред Германия, включително „уязвимост в чувствителните към лихвените проценти сектори и забавяне на търсенето от страна на търговските партньори„.
МВФ посочи, че Германия е на път да се възстанови през 2024 г., като очакваният темп на растеж е 0.9%. Тази прогноза е по-песимистична в сравнение с очакваната по-рано стойност от 1.3%.
Въпреки това имаше положителни новини за Франция, втората по големина икономика в групата на 20-те държави. Възраждането на промишленото производство и засиленото външно търсене накараха МВФ да прогнозира разширяване с 1% за 2023 г., което е увеличение спрямо предходната оценка от 0.8%.
Главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас посочи два влиятелни фактора, които допринасят за икономическите предизвикателства пред Германия.
На първо място, силният производствен сектор на Германия, който консумира значително количество енергия, в миналото е бил зависим от енергийните доставки от Русия, които сега са намалели.
Второ, затягането на паричната политика и повишаването на инфлацията доведоха до относително намаляване на инвестициите. Освен това Германия се бори с дългогодишни структурни проблеми, включително застаряващо население и недостиг на квалифицирана работна ръка.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.