Германия официално навлезе в период на икономически спад след две последователни тримесечия на отрицателен растеж.
Този спад беше изострен от конфликта между Русия и Украйна, който оказа значително въздействие върху Германия поради зависимостта ѝ от руските енергийни ресурси. Последните доклади обаче сочат, че германските банки постепенно стават все по-приемливи за криптовалутите.
Въпреки това нарастващо приемане германските банкови клонове все още не разрешават директна търговия с криптовалути. Дори големи финансови институции като Comdirect, Deutsche Kreditbank и ING забраняват на своите клиенти да търгуват с криптовалути чрез брокери. Вместо това клиентите на тези банки могат да инвестират в криптовалути само чрез сертификати, които имитират действителните валути.
Въпреки това нежеланието на германските банки да приемат криптовалутите постепенно намалява, тъй като все повече организации разработват стратегии за осигуряване на достъп на клиентите до дигитални активи.
Забележителен крайъгълен камък в това отношение беше въвеждането на платформата за търговия с криптовалути wpNex от Deutsche WertpapierServiceBank (Dwpbank) през март 2023 г. Този напредък предоставя достъп до пазара на дигитални активи на 1,200 банки и спестовни институции в Германия.
Въпреки това остава несигурно как свързаните банки ще реагират на това предложение, дали то ще отговори на очакванията.
От друга страна, Deutsche Bank се фокусира върху предоставянето на решения за попечителство на криптовалути за своите големи институционални клиенти. Това означава, че в бъдеще инвестиционните и пенсионните фондове могат да съхраняват своите криптовалути в Deutsche Bank.
Въпреки това банката не планира скоро да предлага стоки или услуги, свързани с криптовалута, на предприятия или частни клиенти.
Като се има предвид навлизането на страната в рецесия, под въпрос е дали банките ще са склонни да инвестират в рискови активи като криптовалутите.
Възможно е Германия да се подготвя за бъдещето и да предприема стъпки за улесняване на прехода към крипто инвестиции. Все пак предстои да се види реакцията на институционалните играчи на тези събития. Като се има предвид настоящият икономически климат, възможно е приемането на дигитални активи в Германия да бъде сравнително бавно.
Въпреки това популярността на класа активи не може да се отрече. Освен това, тъй като търсенето от страна на клиентите продължава да нараства, вероятно германските банки в крайна сметка ще започнат да предлагат крипто услуги и на клиенти на дребно.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.